В пъти повече пратки и колети се изпращат за страната и чужбина в дните преди коледните и новогодишните празници. Покрай финансовата криза цената на услугата за всички дестинации извън България е паднала с близо 15 на сто.
Какво изпращат най-често българите и ще смогнат ли пощите, за да получим подаръците си навреме – подробностите от Денислав Борисов:
Работата на пощенските служители и куриерите вече се е увеличила, но те от опит знаят, че най-натоварените дни предстоят. Не е късно да изпратите колет или картичка на приятел в чужбина или у нас - през куриерските служби те трябва да пристигнат в рамките на 24 часа. Повече от 330 000 пратки се изпращат годишно от България. Това значи, че в този бизнес са се завъртели около 17 милиона евро оборот.
Писмо до Дядо Коледа или подарък за любим човек на десетки километра разстояние - каналите на международните куриери могат да изпратят и доставят всичко по ваше желание. Най-често се пренасят документация, мостри и резервни части, но понякога куриерите попадат и на доста емоционални и носталгични пратки.
"Пренасяли сме различни неща - цветя за влюбени, пренасяли сме лютеница за внучето", разказа Снежина Казакова, управител на куриерска служба.
Ако пратите колет в чужбина днес, той трябва да стигне до получателя си най-късно до утре на обяд. Това, уверяват ни, е в сила, дори и в топ-сезона на подаръците.
Кризата е направила куриерските услуги по достъпни за джоба на българина.
"Средно една пратка през 2007-ма, ако е била 53 евро, сега е около 48 евро за средна пратка", допълни Снежина Казакова.
Куриерските услуги са обвързани сериозно с бизнеса и индустрията. Затова раздвижването при тях, което се наблюдава в последните месеци, означава и сигнали за излизане от финансовата криза, смятат от бранша.
Изпълнителният директор на "Български пощи" Деян Дънешки съобщи, че през Коледните празници се очаква голямо натоварване. Мерките за сигурност остават в сила. Трафикът много нараства и бдителността трябва да бъде висока, допълни Деян Дънешки.