Петко Ганчев е специалист по енергетика, но това не го изключва от графата потърпевши след токови удари. Твърди, че миналата година при внезапно спиране на тока, едновременно се повреждат компютърът и телевизорът му, но не потърсил правата си. От години обаче, мъжът недоволства под различни форми срещу монопола на енергото.
Сред неговите инвестиции е подмяната на старите електромери с цифрови. Според енергото в Североизточна България, новите устройства са с по-добри технически характеристики, с по-висок клас на точност и се поддават много по-трудно на манипулации.
"Уредите, които те монтират не само тук, не само в България, а говорим в Европа, просто не стават", коментира Петко Ганчев.
За да докаже твърдението си, той демонстрира как с уред, сглобен от електрочасти за 120 лева, всеки грамотен в материята, може да спре електромера си, без да отваря таблото.
"Ето, мога да ви го покажа. Може отвътре, примерно, да оставя кабелчето и да го щракам, да го пускам и да си го спирам, както си искам. Това може да стане и без да се вкарва по този кабел сигнал. Излъчвателят може да се сложи тук, може да се сложи и тук, може да се лепне и тук на стъклото", обяснява Ганев.
Според Наказателния кодекс, неправомерното въздействие върху уредите за търговско измерване, които водят до потребление на ток, без същият да се отчита, е престъпно деяние, при констатирането на което се образува досъдебно производство. Според Ганчев обаче, от тази демонстрация трябва да се поучат онези, които защитават интересите на клиентите.
От енергодружеството заявиха, че броят на установените случаи на кражби на ток за 2009 е нараснал с над 200%, спрямо предходната година. Това принуждава компанията да влага пари за възстановяването на щетите от кражбите, вместо да ги използва за инвестиции в нови съоръжения.