За опит за умишлено убийство ще отговаря шофьорът, прегазил 19-годишното момче в Катуница. Обвинения са повдигнати и на още седем участници в инцидентите.

Общо 127 души попаднаха в ареста

Прокуратурата започва проверка на доходите на Кирил Рашков. Това е равносметката от размириците в пловдивското село. До тук се стигна след смъртта на 19-годишния Ангел Петров. Момчето беше прегазено от микробус, шофиран от близък на ромския бос Кирил Рашков.

Веднага след инцидента мъжът изчезна, но негови близки го убедили да се върне. Задържан е късно снощи при влизане в България от Турция. Ако бъде признат за виновен, може да бъде получи между 10 и 20 години затвор.

Вече има и петима осъдени по бързо производство за хулиганство

„Аз не бих казал футболни фенове. Това бяха лумпени и маргинали, които си позволиха да извършат сериозни нарушения на обществения ред и престъпление. Така задържаме и извършителя на тежкото криминално престъпление, който е шофьор на буса. Няма толериране на една или друга страна”, каза главният секретар на МВР главен комисар Калин Георгиев.

В опит за умишлено убийство чрез пътно произшествие е обвинен и шофьор на кола, която се вряза в кордона от полицаи и протестиращи снощи. При този инцидент са ранени двама младежи и двама полицаи. Започнало е разследване за произхода на доходите на Кирил Рашков.

Полицията и прокуратурата се срещнаха с инициативен комитет от Катуница

Хората искат семейството на Рашков да бъде изселено. Оказва се, че за това законов механизъм няма.

Ден след безредиците от МВР дадоха висока оценка и изказаха благодарности на полицията за свършената работа. От ръководството на министерството обясниха безучастието на силите на реда с желанието да не се допуснат човешки жертви.

Не такова е мнението на премиера Борисов

„Лично аз не съм доволен от действията на МВР. И сутринта два пъти говорих с министър Цветанов, но за мен и главният секретар, и регионалният директор изпуснаха ситуацията”, коментира премиерът.

В отговор на въпрос дали полицията е стояла зад цар Киро, премиерът каза: „Не, това не мога да го допусна. Два пъти разговарях и с изпълняващия длъжността министър Вучков и с главния секретар, пратих го на място, нищо не налагаше да изпуснат ситуацията”.

Въпреки, че обстановката в селото постепенно се нормализира, засиленото присъствие на полиция и жандармерия продължава. Жители на Пловдив, предимно млади хора, организираха протестно шествие. Към тях се присъединиха и рокери.

Пред местните младежи мотористите дадоха обещание, че ще идват всеки ден в селото в продължение на поне една седмица.