Пощите в българските села с жители под 800 души ще бъдат закрити. Услугите, които те изпълняват в момента ще се извършват от мобилни пощенски станции. Решението засяга стотици населени места.

В България има стотици малки села с пощенски клонове, които са икономически неизгодни. Това налага закриването им, обясниха от Български пощи. За 800-те жители на шуменското село Мараш идеята да останат без поща е несериозна. В пощата работи на половин ден само един служител. Освен социални помощи и пенсии, той събира и разнася пратки и писма. На по-възрастните прави доставка по домовете. Пощата за хората тук е единствената връзка със света.

„Хората как ще ходят да си получават пенсиите в града, възрастните хора как ще пътуват. То и без това и сега им е трудно на някои да се качват до горе”, коментира Донка Райкова – пенсионер. „Селото е без банкомат, хората нямат какво да правят по-старите, нашето село е по-малко, добави кметът Жечко Нейчев.

От Български пощи обясниха, че закриването на клоновете няма да остави хората без пощенски услуги: „Една такава форма е мобилна пощенска станция, която ще обхожда определени места по график, оборудвана със съответните гишета, съответните технологии за връзки с нашите информационни системи така че обслужването да бъде не по-лошо, от това, което се предлага в момента”, каза директорът Деян Дънешки.

Другата възможност е пощите да възлагат дейностите си на местните кметства или  бакалии.
За всеки клон ще бъде преценявано по отделно дали да бъде закрит. До средата на следващата година ток, парно и телефон ще се плащат на едно гише. На същото гише ще се продават и билети за влакове, автобуси и самолети, без това да струва по-скъпо.