Тази сутрин изтече ултиматумът, който палестински групировки дадоха на Израел. Той съдържаше искане да бъдат освободени палестински затворници, а в замяна да бъде пуснат отвлеченият израелски войник.

През деня премиерът на палестинците призова все пак преговорите да продължат.

Ултиматумът изтече в шест часа сутринта.

Днес премиерът на Израел повтори, че няма да преговаря с терористи.

“Ще действаме с цялата си мощ, но няма да отстъпим пред изнудването, няма да преговаряме с терористични елементи и няма да позволим на никой да вярва, че отвличанията са средство Израел да бъде поставен на колене. Ако отстъпим днес в бъдеще много граждани на държавата Израел ще станат мишена на подобни действия, защото ще бъде изтълкувано, че отвличанията дават резултат. “

Представители на палестинците заявиха, че "затварят страницата" с отвлечения израелски войник.

Това може да означава различни неща. Може да означава, че въпросът ще навлезе в тъмна алея и ще бъде забравен както стана с Рон Арад. Никой не знае нищо за него, нито къде се намира. Може да означава войникът да бъде убит, може да означава, че той е прехвърлен на неизвестно място или да бъде изведен от страната.

Малко преди полунощ израелската армия навлезе с бронирана техника и булдозери в град Бейт Ханун. Според очевидци, израелците напълно контролират 30-хилядният град, който е в северната част на Газа. Израел твърди, че операцията е превантивна и цели да прекъсне тунели, през които нелегално се внася оръжие от Египет в Газа и да бъдат разрушени площадки, от които се изстрелват ракети по израелска територия.

Израелската авиация обстреля през нощта и Ислямския университет в Газа, смятан за крепост на Хамас.

Някои райони в Ивицата Газа са застрашени от хуманитарна криза след като преди седмица Израел бомбардира основната електроцентрала, която захранва с ток Газа.

Обстрелът беше част от военните действия на израелската армия след като израелски войник беше отвлечен от палестински бойци на 25 юни.
Разрушаването на електроцентралата се е отразило пряко върху снабдяването с вода в района.
Според палестински представители след този обстрел съществува непосредствена заплаха за живота на много палестинци.

В Хан Юнис неколкостотин души сега ходят до водната станция в града за вода.
Идваме тук да си налеем вода, нямаме дори вода за пиене. Има нахлуване, а ние нямаме нито вода нито електричество, тока идва за по час-два веднъж на няколко дни. Това не е живот.

Вечерно време по улиците на Хан Юнис е тъмно.Хората се редят пред магизинчетата за фалафели. Там използват газта и за готвене и за осветление, а за четвърт долар може да се купят 14 фалафела.

Палестинските власти включват тока поред в различни части на Газа. Ситуацията се усложнява допълнително след като международната общност спря помощите за палестинците. Тази стъпка беше предприета заради отказа на правителството на Хамас да изпълни три основни искания.

Израелски армейски говорител заяви, че било решено да бъде обстреляна електроцентралата, а не да бъде спрян тока, за да бъде даден ясен сигнал на палестинците, които отвлякоха израелския войник.

Палестинската власт заяви, че ремонтът на централата би струвал 15 милиона долара и би отнел 7 месеца.