Нови правила за отпускането на социалните помощи. Правителството повежда битка срещу порочната практика, наречена професия "социално слаб". Какви ще бъдат новите условия за подпомагане на най-бедните - предложенията на социалното министерство обобщава Кристина Владимирова.
Заместник-министър Валентина Симеонова обяви днес, че социални помощи ще се отпускат само след положен общественополезен труд. Новото е, че той ще трябва да се полага в продължение на 14 дни, а не както досега – при пет отработени дни. Това, според социалното министерство, е начинът държавата да се справи с хората, които са превърнали безработицата в своя професия.
36-годишната Рубие Шабан от седем години разчита единствено на социални помощи. Майка е на три деца и семейството преживява със 100-те лева социално подпомагане. За да получи тези пари, Рубие трябва да работи пет дни в месеца.
"Сега в градската градина работя. Метем, десет дена, за да получим тази помощ. Ако не ходим, няма да вземем помощ", обяснява жената.
Като Рубие в Добрич има още около 40-45 души, които всеки месец трябва да полагат общественополезен труд. Всеки месец, поне петима губят правото на подпомагане за една година, защото не са се явили на работа.
"По принцип в началото се опитваха да представят болничен лист, но ние не го признаваме, тъй като е за определени дни. Ако лицето е било пет или десет дни в болничен, съответно в другите дни може да си ги отработи", обяснява Магдалена Миткова - директор на Дирекция "Социално подпомагане" – Добрич.
В повечето общини обаче болничният лист се признава - затова и социалното министерство предприема тази промяна.
"Тъй като масово се вземаха болнични листове - това е публична тайна и вие всички знаете, от хората, които в рамките на пет дни са се разболели, и след като представят болничен лист - продължават да си вземат социалната помощ. По-трудничко ще бъде за 14 дни да се представят такива болнични", смята заместник-министърът Валентина Симеонова.
Въпреки че Рубие разчита само на тези пари, тя не е съгласна да работи повече дни за тях.
"Пак същите пари. Не може, аз няма да ходя. Щом 14 дни за същите 100 лева, няма да ходя, ще си търся друга работа", заканва се жената.
Друга работа обаче няма, признава Рубие. Промяната ще засегне повече от 9 000 души в нейното положение.
Промяната би трябвало да влезе в сила от 1 май.
Въпреки това, обаче не трябва да забравяме, че това все още е само предложение и предстои обсъждането му на заседанието на министерския съвет в четвъртък. Тогава министрите ще обсъждат и още една промяна, свързана със семейните помощи за деца.
За да получат своите помощи, идеята е, родителите не само да доказват, че детето редовно посещава училище, но и да предоставят документи, че то е имунизирано и е минало профилактични прегледи.