Замразиха заплатите в държавния сектор. Премиерът Бойко Борисов нареди и таван на възнагражденията. Чиновниците не могат да получават повече от министрите. Засега липсва особено развитие около антикризисната програма, която всички очакват от правителството да приеме, обобщава репортерът ни Константин Караджов. Кабинетът заседава за по-малко от час заради отпътуването на премиера за Брюксел.

На заседанието минаха подготвените съкращения в армията и отбраната. Те обаче няма да доведат до икономии в скоро време, защото на съкратените ще се изплатят обезщетения.

Все още се чака решение на кабинета по най-важния въпрос - ще се увеличава ли ДДС

В отговор на въпрос за ДДС, икономическият министър Трайчо Трайков нареди вдигането му от 20 на 22 процента сред вредните мерки.

„Краткосрочни ефекти с дългосрочни дефекти не вършат работа. Най-добрата антикризисна мярка е наливането на бензин в икономиката, която да върти на по-бързи обороти. Няма да свърши работа убиването на браншове, на потребление, демотивирането. Наистина, когато се страда, трябва да се страда, но с перспектива какво ще донесе това”, коментира Трайков.

Кабинетът замрази днес заплатите на чиновниците в министерствата и общините. Освен това фондовете за работна заплата се орязват с 10%. Това ще създаде напрежение само в министерствата, където не са направили 15-процентната оптимизация.

„Таван на заплатите: намаляваме заплатите с 10%  Приемаме, че на премиера е най-високата Освен намаление с 10% и таван. Най високата заплата е 20-25 хиляди, а на премиера е 3500 а на РДВ по 15 хиляди, Всички трябва солидарно да понасяме кризата, а имаме пример и с Гърция какво значи това”, каза Бойко Борисов.

Премиерът е издал устна заповед всеки министър до ден два да ореже заплатите на подчинените му високоплатени ръководители.

„Днес примерно излязоха документи, че лекари в Пирогов си пишат заплати по 35-40 000 лева. Директорът си пише най-много. За Пирогово ставаше за директора, че има към 60 000 за банкети, за ядене и за пиене. Вижте, дива е държавата, трябва да влезе в ред. Не е честно. На вас дават ли ви така? Държавна болница е”, коментира Трайчо Трайков.

Рашидов подкрепи тезата си с личен пример.

„Вижте жена ми е лекарка и аз ви казвам, че са прекалено големи за държавна болница. И жена ми е точно в Пирогов лекарка. Касае и нея”, коментира министърът на културата Вежди Рашидов. Попитан дали ще отрежете заплатата на жена си, той отговори: „Разбира се, че ще я отрежа. Ако трябва и главата, както се казва”.

Потърсихме за коментар жената на министър Рашидов - д-р Снежана Бахарова. Не успяхме да получим коментара й за тази демонстрирана жертвоготовност от страна на министъра, но други лекари застанаха пред Кристина Баксанова и коментираха как действително се формират заплатите им.

Каква е официалната позиция на "Пирогов" и здравното министерство?

В Университетската болница "Св. Анна" в София  240 лекари, 580 медицински сестри и 460 санитари годишно се лекуват 30 хиляди пациенти, а други 250 хиляди болни минават през спешните и амбулаторните кабинети. У нас всяка болница сама определя как да плаща на екипите. Задължително трябва да се спази изискването не по-малко от 40 % от приходите да бъдат за заплати.  

„Така средната брутна работна заплата тук е 1063 лева”, каза директорът д-р Димитър Димитров.

Според наредба на здравното министерство, членовете на борда на всяка болница могат да взимат до 2 средни брутни заплати, а изпълнителният директор до 4 брутни средни заплати.

„Заплатата на изпълнителния директор на „Св. Анна” е 4 000 лева средно за годината.
Един лекар, ако не упражнява професията 5 години, той губи права. Затова министерството е приложило един текст, че можем да упражняваме професията си, но забележете с допълнителен текст -  без да получаваме възнаграждение за това”, каза Димитров.

В болница "Св. Анна", не директорът, а комисия определя месечния бонус за клиниките. Те от своя страна разпределят парите на най-натоварените през месеца екипи.

Методът, по който се определя работните заплати във всяка една болница с общинско или държавно участие, задължително се изпраща за одобрение в здравното министерство. Заплатите на лекарите в болниците у нас са от 600 до 30 хиляди лева в зависимост от вътрешните правила на болниците.  

„Аз лично съм издал указание да се преразгледат тези вътрешни правила. В условия на криза, това е една антикризисна мярка, където да има лимитиране на тези заплащания и по-добро разпределение. 18:20- Да има временно, пак подчертавам временно ограничение до 3 хиляди и 500 лева”, каза здравният министър д-р Божидар Нанев.

От лекарския съюз се противопоставиха на ограниченията, а от Пирогов отрекоха, че са похарчили  60 хиляди лева за банкет.

Говорих лично с директора на Пирогов, който ме увери, че имат антикризесен план и не са направени такива разходи, но въпреки това ще има проверка, каза министър Нанев.

Правителството ще промени начина на плащане в  търговските дружества с държавно участие, каквито са болниците. Освен това здравното министерство ще създаде общи правила за лекарските заплати, за да няма злоупотреби.

В момента мерките на кабинета срещу кризата се бавят, защото заедно със синдикатите и работодателите всеки ден се изчислява от колко пари ще се съберат от всяка мярка. За програмата няма срок и обсъждането продължава утре в Националния съвет за тристранно сътрудничество.