От началото на следващата седмица официално всички обаждания на спешни номера, ще бъдат пренасочени към единния телефон 112. Вече са готови централите в 27 области. Остава само малка част от столицата.

Ако през юли, когато телефоните на пожарната, полицията и Бърза помощ са приемали сигнали, обажданията на 112 са били около 8 000 на денонощие, след пренасочването са около 22 000.

Очаква се от понеделник на 112 да постъпват по около 25 000 сигнала на денонощие.

"Така, както до момента работи телефон 112, така ще продължи и занапред. Във всички големи градове има инсталирани станции във всички диспечерски пунктове на службите, които имат пряка връзка с информационната система 112. Така те получават информация за всички регистрирани инциденти по териториален принцип", обясни Стоян Граматиков, ръководител на ГД "Национална система 112".


Най-новата услуга, която отскоро предлага позвъняването на 112 е при леките ПТП-та, без пострадали, без спор за вина и сериозни щети и без да се вика КАТ, е че номерът, който ще ви дадат от 112 важи пред застрахователя и протоколът за ПТП-то се придвижва по служебен път.

Няколко любопитни факта

Българите все повече разпознават спешния телефонен номер 112. Нещо повече, колкото и странно да звучи, за нас той е по-известен, отколкото в много от другите европейски страни.

Средният процент на информираност на гражданите в Европа е 26 на сто - срещу 66 процента от българите, които знаят за съществуването на 112. Разбира се още не сме забравили номерата на Спешната помощ, Полицията и Пожарната - 150, 160 и 166, но от понеделник няма да е нужно да помним нищо друго освен 112.