Гарфийлд, Котаракът в чизми, Тулуза от „Аристокотките“ - може би културни икони, но със сигурност рижави. Сега учени от два континента разкриха ДНК загадката, която е дала на нашите космати приятели, особено на мъжките, забележителния им цвят, пише Би Би Си.

Оказва се, че при рижавите котки липсва част от генетичния код, което означава, че клетките, отговорни за цвета на кожата, очите и козината им, произвеждат по-светли цветове.

Снимка: iStock

Пробивът зарадва не само учените, но и хилядите любители на котките, които първоначално финансираха изследването.

Специалистите се надяват, че разрешаването на загадката може да помогне да се изясни дали оранжевите котки са изложени на повишен риск от някои здравословни проблеми.

От десетилетия се знае, че генетиката е тази, която придава на оранжевите котки характерната окраска, но къде точно в генетичния код, учените не знаеха досега.

Два екипа от университета „Кюшу“ в Япония и Станфордския университет в САЩ разкриха загадката в едновременно публикувани в четвъртък статии.

Те установиха, че в клетките, които отговарят за цвета на козината, космените фоликули и очите на котката - меланоцитите - един ген, ARHGAP36, е много по-активен.

Джинджифиловите котки са предимно мъжки

Снимка: BBC

От десетилетия учените наблюдават, че котките с изцяло джинджифилова окраска е много по-вероятно да са мъжки. Това е в съответствие с факта, че генът се носи от Х-хромозомата.

Хромозомите са по-големи участъци от ДНК и мъжките котки, както и другите бозайници, имат Х и Y хромозома, които носят различни количества гени.

Тъй като в този случай генът, контролиращ производството на пигмент, се намира само в Х-хромозомата, една липсваща част от ДНК е достатъчна, за да превърне котката в напълно рижава.

За сравнение, женските котки имат две Х хромозоми, така че ДНК трябва да липсва и в двете хромозоми, за да се увеличи производството на по-светъл пигмент в същата степен - това означава, че смесеното оцветяване е по-вероятно.

„Тези джинджифилови и черни петна се образуват, защото в началото на развитието една Х хромозома във всяка клетка е случайно изключена. При деленето на клетките се създават зони с различни активни гени за цвета на козината, което води до появата на различни петна“, обяснява професор Хироюки Сасаки, генетик от университета в Кюшу.

Въпреки че е научно обосновано, проучването първоначално е започнало като страстен проект на професор Сасаки.

Той се е пенсионирал от поста си в университета, но като любител на котките е заявил, че иска да продължи да работи за откриването на гена на оранжевата котка с надеждата, че това може да „допринесе за преодоляването на котешките болести“.

Той и екипът му събраха 55 109 паунда за изследването на котки в Япония и по света.

Изследователите смятат, че е възможно ДНК мутацията в гена да предизвика други промени в тези части на тялото, свързани със здравословни състояния или темперамент.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK