„Разбирам исканията на работещите в градския транспорт за по-високи заплати и достойни условия за труд, но те са използвани от своите синдикални лидери – надявам се не и от политически сили, които стоят зад тези синдикални лидери. Те извършват едни действия, които са на ръба на закона“, каза в „Тази сутрин“ Бойко Димитров, зам.-председател на СОС от ПП-ДБ.

„Синдикалните лидери не си измислят исканията. Там се водят разговори, чуват се хората какво говорят. Хората тази сутрин казаха, че не искат бонуси, а искат увеличение на основната заплата“, каза от своя страна Ваня Григорова, общински съветник от „БСП - Обединена левица“.

„Нека да направят стачка, но тя да е законна. Това в момента е едно незаконно блокиране на депата на публичния транспорт. Блокират се и депа на частния оператор, където аз не съм чул да има стачка и искания за повишение на заплатите“, коментира Димитров.

„Другият проблем е, че вчера, когато започна протестът, те казаха, че ще продължи до 12 часа. След това щеше да бъде, докато получат покана за преговори. Получиха я, но казаха, че ще продължат да протестират, докато се водят преговорите. Това е извиване на ръце“, на мнение е зам.-председателят на СОС.

„Те чакат тази покана от повече от месец и не я получават. Васил Терзиев не каза абсолютно нищо конкретно. Той каза – отивам да смятам и че ще покани синдикалните лидери, когато има нещо ново да им каже или когато те имат нещо ново да му кажат. След това чухме неговото предложение от ефира на bTV. Това е илюстрация на нивото на комуникация между синдикалните представители и ръководството на Столична община“, каза от своя страна Ваня Григорова.

Относно думите на Димитрова, че действията на протестиращите са незаконни тя попита какво се очаква да направят работниците, когато ръководството на Столична община е бойкотирало разговорите.

„Заплатите не могат да се увеличат с толкова, колкото те искат – това са 30% само за една година. Ясно е, че трябва да се увеличават, но това трябва да става поетапно. Трябва да се знае откъде ще дойдат парите“, каза Бойко Димитров.

По думите му кметът Васил Терзиев търси варианти.

„17 милиона лева повече са дадени от държавния бюджет само за столичния градски транспорт. Освен това 5 милиона лева Столична община продължава да не издължава на Центъра за градска мобилност. Имаме и преходен остатък, който изобщо не е малък - 283 милиона лева по спомен“, каза Ваня Григорова.

„Тези 17 милиона едва покриват миналогодишното увеличение на заплатите. Тогава се увеличиха април и октомври. Всеки 100 лева увеличение на заплатите – това са 15 милиона допълнително. Относно преходния остатък – от тези 283 милиона, 85 милиона са държавни дейности. Това са пари, които не можем да преразпределяме. Всички тези 283 милиона вече са разчетени как ще бъдат разходвани“, обясни Димитров.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK