Все повече хора по света търсят начин да се отърсят от ежедневното напрежение чрез техники, залегнали в древните източни учения. Тези дни в Индия се провежда семинар по йога. Участници в него са пратеници на страни Франция, Германия, Венецуела и Южна Африка.

Напрегнатият живот в нашето време често създава сериозни психологически проблеми у хората. Много от тях не се доверяват на съвременната медицина, а търсят упование в техниките и моралните норми на източната философия. Затова древното учение Йога става все по-полярно на Запад.

Д-р Вагеш Шастри преподава йога от 20 години. Той обяснява тази популярност със стреса, в който живеят милиони хора в индустриалното общество.

"Хората на Запад страдат от напрежението. Те са толкова заети със своята работа, че нямат време да се отпуснат и отпочинат. Съзнанието и душата им са пренатоварени. Нуждаят от спокойствие и релаксация", казва д-р Шастри.

Според участниците в семинара, традиционните идеи на йога дава нова представа за бъдещето и за положителна промяна в живота ни. Повече от 300 делегати на семинара от различни страни споделят виждането, че йога им осигурява спокойствие на духа и отваря съзнанието им за особен вид контакт със себе си, околната среда и Бог.