Решението на икономическата комисия в парламента да извади "Български пощи" от забранителния списък за приватизация предизвика остри реакции.
"Български пощи" на практика е най-голямата функционираща търговска система в страната. Компанията разполага с близо 3000 пощенски станции, някои от които са на "апетитни" места. Около 1800 от станциите обаче работят на загуба. В системата на пощите работят 12 870 души, а месечният паричен оборот, който минава през пощите, е 1 милиард лева.
Новината, че пощите ще бъдат извадени от забранителния списък за приватизация и логично обявени за продажба предизвика острата реакция на синдикатите. Те скочиха срещу варианта пощенски клонове да бъдат закривани. Обявиха се и против поскъпването на универсалната пощенска услуга.
Синдикатите се надяват да се срещнат с министъра на финансите Симеон Дянков, с когото да обсъдят по-подробно идеята. Ако законопроектът все пак стигне до второ четене в парламента, синдикатите заплашиха, че ще излязат на протест.
От Министерството на транспорта и съобщенията уточниха, че губещите пощенски станции няма да бъдат закривани. Обсъждан е вариантът пощенски агентства или франчайз да поемат функциите на губещите пощи.
Валентин Николов от парламентарната комисия по икономическа политика, който е вносител на проектозакона, поясни пред камерата на bTV, че ако пощите продължават да действат по същия начин, могат да изпаднат в неплатежоспособност, което би било във вреда както на служителите в компанията, така на данъкоплатците. По думите му пощенските услуги у нас са най-скъпи и най-недостъпни в цяла Европа.
"Доколкото знам по последни данни 14 милиона лева се плащат само за охрана на пощите всяка година", каза още Николов и допълни, че е необходимо заедно със синдикатите да се постигне съгласие за някакъв оздравителен план и дейността на пощите да стане по-оптимална.
Изпълнителната комисия на ГЕРБ утре ще продължи да се занимава с евентуалното изваждане на пощите от забранителния списък.