Трябва ли да платите компенсация, ако харесате автомобил, капарирате го и после се откажете от покупката?  И как едно недоглеждане може да ви струва хиляди?

Преди година и половина съпругата на Йордан Йорданов харесва кола в автосалон. Оставя хиляда лева капаро. На другия ден двамата преценяват, че това не е идеалният избор и се отказват. Жената обаче е подписала договор, според който при отказ трябва да изплати 40% от цената на превозното средство. И фирмата завежда дело за тази неустойка.

„Може ли едно 10-минутно разглеждане на автомобил без нищо друго, нито проба, нито запалване, нито нищо, да коства в случая 22 хиляди лева”, пита съпругът й.

„Какъв е моят избор - да закупя автомобил, който не желая, да платя тези 40%. Или както в случая, аз избрах по-трудния път - безкрайни съдебни дела”, заяви той.

Йорданови печелят делото на първа инстанция. Но казват, че в договора е имало и други неточности.

„Още първата дума - думата „поръчка” показва едно несъответствие - автомобилът е наличен и не е необходима никаква поръчка”, каза Йорданов.

След това - да достави един брой автомобил от Корея, фирмата не е вносител.

От фирмата отказаха да застанат пред камера. Управителят обясни, че си търси правата в съда, защото клиентът не е изпълнил задълженията си по договора. Посъветва ни да направим справка как процедират колегите му - търговци.

Наша проверка сред три произволно избрани фирми за търговия с коли показа, че никоя от тях не налага санкция на купувач, който се откаже от избрания автомобил.

Поуката - четете и внимавайте какво подписвате.