
И занапред полицията няма да има право да рови в интернет трафика на потребителите, заподозрени в нарушаване на авторски права. Текстът, който предвиждаше тази възможност, отпадна от последния вариант на изключително оспорвания Закон за електронните съобщения. Проектът засяга разкриването на тайната на кореспонденцията при разследване на престъпления.
За първи път вътрешното министерство показва екземпляр от разпечатка на трафични данни. Месечно МВР вади такива справки за стотици граждани. В първият вид разпечатка пише на кого е звънял един абонат и около коя мобилна клетката се е намирал. При втория вид са записани всички абонати, които са ползвали дадена клетка. Така група може да се локализира група заподозрени.
Засега остават непоказани редките разпечатки, вадени за потребителите на интернет. Точно те с протеста си срещу безконтролното следене отказаха МВР от мераците за директен достъп до записите.
Дълго дискутираните промени в Закона за електронните съобщения вече са на финална права. Днес депутатите ги одобриха за окончателно гласуване в парламента. Според последния вариант няма да има една дирекция в МВР, която да събира всички разпечатки.
"Всъщност в момента гласувахме на второ четене законопроект, който почти няма нищо общ с този, който първоначално влезе в зала", каза Анастас Анастасов.
Интернет и мобилните оператори си извоюваха 3 денонощия срок за даване на справките. За да няма злоупотреби, неизползваната по наказателни дела информация, ще се унищожава след 6 месеца. В закона остават съвсем малко спорни моменти.
"Смятам, че крачката е много сериозна, защото в момента той все пак не накърнява сериозно основни човешки права", каза Александър Кашъмов, фондация "Програма достъп до информация".
Не изключено обаче след време дебатите за следенето в интернет да започнат отново.