
Болестите в Хаити плъзнаха седмици след земетресението, когато труповете започват да се разлагат. Преди това за живота на хилядите тежко ранени хора се водеше жестока борба от всички хора, които имаха някакви медицински познания и бяха там. Над 200 хиляди са пострадалите, на които са направени тежки операции.
В импровизираните болници се правят по над 30 ампутации на ден като се използват триони вместо скалпели и водка за дезинфекция, защото няма необходимите медицински пособия. Двадесет дни след земетресението няма и достатъчно лекари и лекарства.
Картините с хиляди осакатени в дворовете и коридорите на онова, което е останало от болниците, са по-ужасяващи и от мълчаливите камари с трупове. В първите дни след земетресението, докато започнат да пристигат полеви болници от чужбина, хиляди ранени отчаяно се надяваха на някаква помощ.
"Всичко е объркано! Нямаме нищо, не можем да работим, защото служителите са си вкъщи, защото имат грижи там. Това е основният проблем сега - всеки гледа първо на себе си да помогне, а след това да отиде на работа. Тук работеха 150 лекари, сега има едва 20", жалва се Ги Ларош, управител на най-голямата болница в Порт-о-пренс.
"Болничните екипи оказваха помощ направо на улицата, щом намереха оцелял. Имаме опит в условията на типични бедствия в бедни страни, каквото е земетресението. Мизерните условия и лошата инфраструктура още повече усложняват нашата работа и я свежда до предоставянето на първична помощ и задоволяване на най-елементарните нужди", споделя д-р Ги ван ден Хейден, белгийски лекар.
Почти три седмици след трагедията повечето болни продължават да лежат в палатки, тъй като има опасност сградите на болниците да рухнат. Въпреки че летището едва смогва да приема всички самолети, все още има нужда от лекарства.
"Получихме лекарства от Мароко, дойдоха лекари от панамериканската здравна организация. Но това не е достатъчно. Благодарни сме за всичко, но имам чувството, че са забравили жените, които чакат да дадат живот, казва д-р Фортун Мюлин", лекар в женското отделение на болница "Сити мед" в Порт-о-пренс.
Всеки ден идват нови и нови родилки, някои от тях се нуждаят от цезарово сечение. Мисля, че имаме медикаменти само за още четири дни, констатира д-р Антоан Огюстен, лекар в "Сити мед".
Здравеопазването в една от най-бедните страни в света и преди беше в окаяно състояние. Земетресението срути всички медицински учебни заведения в Порт-о-Пренс. След по-малко от година Пол Робъртс трябваше да стане първият мъж от неговото семейство, завършил медицина.
Когато видях нашия факултет сринат със земята, нещо ме сряза. Това е много лошо за всички нас. Исках да бъда рентгенолог, споделя Пол.
Досега в Хаити се дипломираха едва по 80 лекари годишно. Тази година нов випуск лекари няма да има.