
С всеки един дарен лев ще бъдат купени ваксини, таблети за пречистване на водата и храни за недохранените деца, а за приютените в палатките на УНИЦЕФ* по-големи деца - "Училище в кутия": пакет с черна дъска, учебници, тетрадки и химикали.
Загубили родителите си при земетресението повечето деца се завеждат под номера, тъй като са прекалено малки, за да могат сами да си кажат името, а и така се улеснява търсенето им от близки и роднини.
Роса е родена преждевременно, скоро след земетресението. Лекарите я откриват в малък кашон пред болницата, гола, гладна и с тежко заболяване. Дават й име на цвете, заради красота й и силата й за живот.
Джо е намерен от социалните работници в коридора на болницата в Порт-о-Пренс. На 4 годинки е и си няма никой. Сега е в лагера за деца на Червения кръст, където си представя, че си играе с майка си, загинала под руините на дома му.
Те са децата на Хаити - малки, беззащитни, болни и гладни
"Ако ги видите в първите дни, когато идват тук, ще си помислите, че са чудовища. Не играят, не искат да говорят, нито да правят каквото и да е, когато им говориш - мълчат с празен поглед. Ужасно е мъчително", споделя Магали, доброволец от Червения кръст.
Според хуманитарните организации в Хаити има над 300 хиляди деца - изгубени, изоставени или останали сираци. В специализираните лагери службите се грижат за десетки хиляди безименни деца, но стотици други се скитат из порутените улици на Хаити, без храна, подслон или защита от трафиканти. Изложени са на голям риск от отвличане, експлоатация на детски труд, сексуално насилие и сериозни емоционални травми.
"При подобни бедствия, децата са най-уязвими. Нямат родители, няма кой да се грижи за тях и сега е най-лесно за трафикантите да ги отвличат и продават зад граница за най-различни цели", обяснява Виктор Нилънд от УНИЦЕФ.
По неофициални данни на представители от ООН "голям брой" деца вече са били изведени от страната през Доминиканската република за нелегално осиновяване, сексуална експлоатация и дори за търговия с органи. Има съобщения и за родители, осакатени, останали без дом, които продават децата си на осиновителни агенти, с надеждата да им осигурят по-добро бъдеще.
"Докарах американците, както ми беше поръчано, и видях как те наистина искат да помогнат на децата. Близките им ги тикаха в ръцете, защото не могат да се грижат за тях, а в Америка ще получат грижи и образование", разказва Роберто, шофьор на автобус.
Правителството на Хаити и хуманитарните организации апелират нелегалните осиновявания да престанат. Много от самотните децата имат шанс да намерят родителите си или близки, които да се грижат за тях. За децата на Хаити сега е най-добре да се осигури защитена и здравословна среда, докато отмине хаосът, преди да направят първите си крачки към по-добро бъдеще.
Ако искате да помогнете на жертвите от земетресението, изпратете есемес на 1021 или се обадете на същия номер. Той е предоставен безплатно от всички мобилни оператори. Можете да дарите и онлайн чрез сайта на УНИЦЕФ - UNICEF.bg.
*УНИЦЕФ е в Хаити от 1949 година. Много години на борба с природните стихии, бедност и недохранване. Години на помощ за децата на Хаити, а половината население на Хаити са деца.