
Започва ваксинацията на половин милион хаитянчета срещу дифтерит, тетанус, коклюш и шарка. Представете си, освен водата и храната, жизненонеобходими са и половин милион ваксини само за децата под 7 години. Иначе във всеки един момент те могат да загинат от зарази. Ваксините струват много пари, а по последни данни на ООН голяма част от обявената международна помощ за бедстващия народ на Хаити остава като поети, но за съжаление неизпълнени обещания.
Сега основната грижа на правителството в Хаити е да спаси от глад и епидемии оцелелите. След храната, водата и медикаментите, най-необходими сега са палатките и завивките.
Нюрка Пинейру от Международната организация по миграцията споделя:: "По наша преценка трябват още 500 палаткови лагера, при това по-големи. Малките да побират най-малко 50 души, а големите - до 15-20 хиляди."
Палатковите лагери не достигат. На места дори невръстни, осиротели деца живеят под открито небе. Повече от 1 млн. души в Хаити са без покрив.
Бело Нивел, който живее в палатков лагер разказва: "Нямам представа докога ще останем тук. Къщата ни се срути, нямаме нищо. Девет души сме и всички живеем тук. Кой знае докога?"
Три седмици след трагедията най-активните спасители и съзидатели сред хаоса и разрухата остават самите хаитяни. След първоначалния шок от трагедията много от тях вече добиват увереност. Сега най-важното е да съхранят живота - своя, на своите близки, на приятелите, на сънародниците. Желанието им да го направят се вижда във всекидневието. Едни готвят храната, други зареждат мобилни телефони, трети се грижат за хигиената и за естетичния вид на съгражданите си.
Рашел Пиер, която е фризьорка споделя: „Загубих всичко, което имах - салона и цялото му оборудване. Никой няма пари. Но това е професията ми. Това трябва да правя. А хората, докато са живи, имат нужда от фризьор.
"Все още сме в спасителната фаза. После следва фазата на възстановяването. Затова донорските срещи - тази в Монреал и следващата, която трябва да бъде някъде през март - са важен източник на средства, с които ще можем да построим тези временни палаткови селища или част от постоянния ландшафт на Хаити", казва още Нюрка Пинейру от Международната организация по миграцията.
Опустошителното земетресение изравни със земята три четвърти от столицата Порт-о-Пренс. Разрушени са и много други селища. Някои от тях - до основи.