Византийската войска, нападнала и превзела старите български столици Плиска и Преслав, е била набирана на Перперикон. Това разкри днес археологът Николай Очваров, представяйки оловен печат от 9-12 в. Пр. Хр. на пълководеца на византийската армия Теодорокан, открит по време на разкопките на скалния град тази година.

Печатът е един от дванадесетте намерени до момента на Перперикон. Той е първи в световната история и е принадлежал на патриций Теодоракан, един от най-важните генерали на византийският император Василий втори - завоевател на България. Намерените печати говорят, че Перперикон е бил важен административен център, в който са били получавани императорки заповеди. Откритите заготовки на печати пък свидетелстват за двустранно осъществяваната кореспонденция на светилището.

„Оттук управителят на Перперикон е изпращал писма, за което ние научаваме по тези заготовки. Става дума за една оживена кореспонденция с Империята, със столицата Константинопол, което ни показва мястото на Перперикон в средновековната история. проф. Николай Овчаров - археолог