Извънредно заседание на кабинета в неделя избистри пакетът от мерки срещу кризата. Новината е, че няма да отпада плоския данък. Няма да има и щети за държавните служители.

Премиерът Борисов определя ситуацията, в която се намира като "капан", заложен му от предишните управляващи. Затова сега министрите пишат план с различни начини от къде да спестят и къде да бръкнат, за да запълнят растящата дупка във финансите на държавата.

Кой обаче ще плати кризата - Константин Караджови днес следи работата на Бойко Борисов и министрите:

Днес за пореден ден регистрираме влизане и излизане на идеи от черновата на този план. Последната мярка за повече приходи беше да отпадне еднаквата ставка върху доходите на всички работещи. Вчера идеята дойде от Тотю Младенов в студиото на „Сеизмограф”, а днес стана ясно, че плоският данък си остава.

Сега на мушката са по-богатите хора и високо платените бюджетни постове


Денят на Борисов започна с партия шах, в която премиерът няколко пъти върна свой ход. След като е вече традиция и кабинетът да оттегля идеите си - най-важната такава новина от днес е за държавните служители. Засега бюджетът ще продължи да плаща вноските на полицаи, военни и чиновници. Идеята се отлага за по-добри времена, когато държавата ще може да вдигне заплатите.

Новите мерки в антикризисния пакет все се представят с уговорка.

„Докато не се обединим и синдикатите и работодателите около тях - те са временни, в смисъл в рамките на няколко дни”, каза Бойко Борисов

Новата идея е да се обложат с данък лукс скъпите имоти, коли, яхти, самолети. Друга идея за икономия е слагането на таван на държавните заплати. При премиера имало данни, че лекари в държавни болници и директори в предприятия взимат в пъти над него, което не било редно.

„Аз работя от събота до неделя от тъмно до тъмно и взимам 3200-3300 лева”, каза Борисов.

Премиерът отново обеща да не пипа доходите на пенсионерите, майките и социално слабите. Работещите пенсионери ще започнат да плащат осигуровки, но само върху допълнителния доход.

„Пипаме големите заплати, големите имоти, за да може в условията на криза солидарност да понесем тежестта”, каза Бойко Борисов.

Бюджетът е на минус по две причини

Едната са по-високите пенсии, другата - нарасналите плащания по европроекти. Според заместник-финансовия министър Владислав Горанов в предишните 3 години правителствата само приемали авансите от Бюрксел и ги добавяли на книга към излишъка си, а този кабинет задвижил и реално финансирал проектите.

Предишните министри бяха упрекнати и за това, че са сключвали договори с които никога не са залагани в бюджета. Така завещали дълг от над 2 милиарда лева.

„Което за мен си е един абсолютно скрит дефицит от предишното правителство. Ако имаше само един милиард от Цанков камък, този буфер, нямаше да се налагат тези мерки”, каза Борисов.

Премиерът праща и тези разхищения на прокуратурата, но бюджетът няма да може да се отърве от дълга към фирмите.

По темата Цанков камък, премиерът беше попитан и за днешната публикация във в. "Труд", според която Ахмед Доган е получил милион и половина лева за консултантски услуги по проекта. Борисов заяви, че ще си спести коментара, защото всички данни били в прокуратурата.

Синдикатите и бизнеса предлагат 50 мерки

Паралелно с правителството, синдикатите и работодателите също защо заседаваха и предложиха свой собствен пакет от  антикризисни мерки.

Една от тях е временно замразяване до края на годината на стоки и услуги от обществен интерес.

"В условия на криза, не барай грубо! Спазвай принципа на латините в медицината: primum non nocere - "преди всичко да не навредиш". Рязко вдигане на цени на енергоносители и газ - страдание върху бизнеса и върху тази... чашка", каза лидерът на КНСБ Желязко Христов.

Социалните партньори предлагат да отпадне тавана на обезщетения за безработица и да се плаща 60 процента от осигурителния доход преди загубата на работа. Предлага се и легализиране на нерегламентираните доходи, срещу дан към бюджета.

"Това, което предлагаме на правителството - да обяви амнистия и да каже: всички, които са придобили собственост през тези 20 години, а не са имали регламентирани доходи, да платят 10 на сто от данъчната оценка на имота, който са придобили", предложи Божидар Данев, председател на БСК.

"Във вторник на заседание на МСТС ще бъдат сравнени нещата вече официално, съобщи лидерът на КТ „Подкрепа” Констанин Тренчев.

Сред другите предложения са въвеждане на специфичен отпуск по икономически причинни, емитиране на вътрешен и външен дълг и ограничаване на достъпа на работници от трети страни, с изключение на високо квалифицираните. С тези мерки дойде да се запознае лично финансовият министър Симеон Дянков.

По 80% от предложените мерки имаме консенсус, разбира се помолих в следващите дни да се направи анализ, анализ ще направим и ние, каза Симеон Дянков.

Крайни решения могат да се очакват в четвъртък

Дотогава премиерът Борисов е извън страната. Каквито и да се окончателно приетите мерки, те ще траят до 2012 година, когато, според прогнозите, кризата у нас трябва да е приключила.


Още от думите Борисов и видео от цялата извънредна пресконференция в Министерски съвет - вижте тук