„През 65-та година моят баща д-р Китанов напуска България с екскурзия на Балкантурист и остава в Гърция, където иска политическо убежище, разказва Велчев.
Бащата д-р Кирил Китанов е обявен за невъзвращенец. Бягството преобръща живота на неговите близки, останали в България.
„Моите съученици ме наричаха ме син на предател, изменник. Трябваше да променя името си по давление на ДС. Така приех името на моята майка, като на едно извънбрачно дете”, каза д-р Велчев.
Не е виждал баща си. Никога. Едва след смъртта на своите родители синът отваря досието на своето семейство. Открива ,че името на баща му е включено в списък на т.нар. "вражеска емиграция". Разсекретените документи разкриват и методите, по които са следени близките, останали в България.
„Спрямо семействата на невъзвращенците се е прилагало мероприятие „ВИХРЕН"- контрол на служебната и на личната кореспонденция. „ПИРИН"- подслушване на домашен и служебен телефон. „РОДОПИ"- подслушване чрез монтиран микрофон в дома.
Обект на тази репресия са близките на над 8 хиляди българи, които напускат страната между 1944 до 1972 година и са обявени от държавата за "вражеска емиграция"”, каза Екатерина Бончева, Комисия по досиетата.
За драмата на тези, избрали да избягат от България в годините на социализма, и за насилието срещу техните семейства – вижте разказа на Кристина Баксанова в "bTV Репортерите".