
Автентични африкански тамтами - метален и дървен, придружен с оригинална маска, и мраморна католическа статуетка "Богородица с Младенеца", майсторска изработка от XVII-XVIII в., са сред произведенията на изкуството в дарението за България от Теодор Димитров, дългогодишен дипломат и библиотекар на ООН. Това научи БТА от Руси Русев, директор на дирекция "Музеи, галерии и изобразително изкуство" в Министерството на културата (МК).
От Женева пристигна последната част от дарението, която съдържа книги, архиви, домашен католически иконостас, комплекти старинни мебели с изящна дърворезба, стенни и настолни часовници с интересни скулптурни групи, триметров алпийски рог, посребрени и порцеланови фигурки за украса, будистки пластики, икони, китайски порцелан, колекции от вази, картини, рисунки, графики и други (според някои всичко оставено от Димитров се събирало в пет ТИР-а).
Така е изпълнено желанието на дарителя
Предстои експертни комисии да оценят вещите. Предметите, които имат стойност като произведения на изкуството, ще влязат във фондовете на Националната художествена галерия, Националната галерия за чуждестранно изкуство, Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Най-ценните експонати ще бъдат показани на изложби по случай Международния ден на музеите - 18 май, каза Русев.
Картините, рисунките, пластиките и другите произведения, които не останат в галериите, ще бъдат предоставени на училищата по изкуствата и на Националната художествена академия.
Правителството е отпуснало 500 000 лв. за пренасянето на дарението, за реставрацията и консервацията на предметите с художествена стойност в него и за експонирането им. Обработването на материалите ще се извърши за около три месеца, отбеляза още Русев.
Културното министерство предвижда в недвижимата собственост на българската държава в Женева (Швейцария) и Пайи (Франция) да бъдат създадени мемориални експозиции за Теодор Димитров.
Цялото дарено имущество от дипломата съдържа
колекция от икони и църковни кръстове, от африкански маски, дървени пластики и музикални инструменти, будистка пластика, керамични, каменни и метални пластики, керамични съдове, албуми с репродукции и с етнографски карти, колекция от картини, гравюри, литографии, рисунки, акварел, от ръкописни и старопечатни издания, настолни лампи и часовници, порцеланови, медни, оловни и стъклени съдове, църковна утвар, кристали, минерали и лични бижута, от пощенски картички и марки, грамофонни плочи, голям личен архив, писма, спомени, дневници, преписки, доклади и снимки, огромна библиотека, периодични издания, енциклопедии.
Кой е Теодор Димитров?
Роден е на 26 февруари 1932 г. в София. През 1955 г. завършва славянска и романска филология в Букурещ. Две години по-късно печели конкурс за работа в библиотеката на ООН в Женева. Той е един от първите българи, които работят в международни организации. Бил е женен, но няма деца. Има братя и сестри, които водят съдебни дела за наследството му.
През 1978 г. завършва Женевския институт за международни отношения. Издал е няколко книги. Пише за Македония, има и изследване за английския журналист Макгахан. До смъртта си през 2002 г. живее и работи в Женева. От завещанието му не става ясно защо е решил да остави цялото си имущество на държавата (прочети повече за него).