Депутатът от ПП-ДБ Манол Пейков коментира получения от МВР акт за неправилно паркиране и завой в нарушение.
„Приятели споделиха с мен днес видео в социалните мрежи, в което буден гражданин е заснел – и впоследствие постнал – неправилния ми обратен завой на улица „Васил Левски“ в София. Около 15 минути след като видях видеото, получих обаждане от любезен служител на КАТ София, който ме покани да отида при тях в рамките на работния ден, за да ми покажат видеата (това от социалните мрежи, плюс още едно, свалено от техните охранителни камери в района) и да ми връчат акт. Обясних им, че съм на работа до късно, но не оспорвам нарушението (за разлика от някои нашумели напоследък случаи с колеги от други парламентарни групи, аз нямам проблем да призная вината си и да посрещна последствията)“, разказва Манол Пейков.
„Служителят любезно се съгласи в такъв случай да дойде до работното ми място, за да състави акта. Около час по-късно на парламентарния паркинг пристигнаха четирима полицаи. Докато проверяваха документите ми и пишеха акта, проведохме много вежлив, смислен и градивен разговор. Извиних се за нарушението, разбира се. Но също така споделих с тях приятната си изненада, че реагират толкова бързо на граждански сигнал – при това за произшествие от преди две седмици (видеото е заснето на 4 юли). Винаги ме е дразнел (и възмущавал!) фактът, че ако забележиш някой, който кара опасно и агресивно по магистралата, например – нещо ужасно разпространено по българските пътища – няма процедура, по която да уведомиш полицията и тя да отговори адекватно (от опит зная, че в Щатите на сигнал за "reckless driving" се реагира мигновено). (В този ред на мисли, преди около месец и половина моя приятел Стефан Русинов и семейството му бяха почти премазани от автомобила на агресивен шофьор на магистралата, който преднамерено го е притиснал към мантинелата – но на сигнала му до КАТ, уви, все още няма реакция)“, посочва Пейков.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Обсъдихме и вчерашните нововъведения в Закона за движение по пътищата, гласувани от парламента – и за въведеното изискване за средна скорост; за това, че поне от петнайсет години не съм срещал български катаджия, който да си направи устата за евентуален подкуп (нещо доста разпространено през 1990-те и началото на 2000-те)“, коментира още той.
„И изобщо, стигнахме до съгласие, че – макар мнозинството от нас, бидейки ежедневно потопени в своята житейска и работна среда, да нямат очи да го забележат – България се променя към по-добро. Около 25 минути по-късно подписах акта, връчиха ми го, стиснахме си ръцете – и поехме по задачи (всеки по своите). В заключение (без каквато и да е ирония!) бих искал да благодаря на съзнателния гражданин, сезирал полицията (изключвам саркастичните и на момента неуместни коментари в самото видео)“, казва Манол Пейков.
„Винаги съм смятал, че наличието на будно гражданско общество е най-сигурният, а може би и единственият ни път към превръщането на България в държава с върховенство на закона (още по-добре – с върховенство на правото). Което пък от своя страна е най-сигурният (а може би и единственият!) път към благоденствие, нормалност, човешкост. Искам да окуража и вас приятели – когато видите нещо нередно, сигнализирайте. Никой от нас не е съвършен – и колкото по-често си го припомняме, толкова по-добре. (Особено важно е да го припомняме на онези по високите етажи, които нерядко имат склонност да се самозабравят!) Прочее, простете за гаменската проява; ще се старая да не се повтаря. (А ако случайно се повтори – ще се старая да понасям неизбежните последствия с достойнство“, заявява Манол Пейков.
„П.П. Към журналистите от БиТиВи: между 16:00 и 18:30 бях в служебна среща; като изключим дузината пропуснати обаждания от приятели за рождения ми ден, в този период имам три пропуснати обаждания от непознати номера (в 16:00, 16:08 и 17:15). Ако вашето обаждане е едно от тези три – моля за извинение, задето не съм ви вдигнал. Вече съм на разположение – на каквото впрочем винаги и навсякъде съм се старал да бъда“, казва още той.