Черепно-мозъчните травми са най-чести при инциденти с тротинетки. Децата с подобен тип травми имат много продължителен период в реанимация в борба с живота.
Това каза в предаването "Лице в лице" проф. Николай Габровски, началник на Клиниката по неврохирургия и зам.-директор на "Пирогов".
По думите му, ако децата преодолеят този етап, следва много дълъг възстановителен период, който невинаги завършва с пълно възстановяване.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
"Бяха направени множество предложения. Имаме пет или шест законопроекта и има доста интересни и правилни предложения, които трябва да бъдат обсъдени", на мнение е проф. Габровски.
Според него е възможно каските частично да решат проблема или поне да ограничат рисковете от причиняване на травми, когато се кара тротинетка.
"Що се отнася до възстановяването от травмите, отиваме до един много сериозен проблем, който е в голяма степен медицински, но на някакъв етап става и социален. Примерно един пострадал, който се възстановява, това може да продължи с месеци, а в момента финансирането на този процес е частично и за много кратък период. Тези хора няма къде да отиват, тъй като няма никакви болници, в които да отидат и да бъдат обгрижвани през този по-продължителен период, когато тяхното състояние стабилно се овладява", обясни проф. Габровски.
"Все пак те имат нужда от наблюдение, имат нужда от много интензивна рехабилитация, като парите са месеца са най-важни възстановителния процес", допълни той.
По думите му има и пациенти, които остават в будна кома, които изобщо не могат да комуникират и които са изцяло зависими от околната среда и от хората край тях.
"Всичко това в момента пада върху плещите на семейството или близките, ако изобщо имат такива. Тоест, това е много важен и социален проблем", заяви проф. Габровски.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase