„Когато чух, че Диан Иванов, основният свидетел по делото срещу кметът на Варна Благомир Коцев, се е отказал от показанията си заради натиск се сетих за един друг случай. Става въпрос за делото „Иванчева“. Аз защитавах Биляна Петрова, когато в съда тя отказа да лъже и обясни кой служител на КОНПИ я е заплашвал, че трябва да даде показания. В противен случай тя ще бъде обвиняема и осъдена. Така се и случи“.
Това каза в студиото на „Тази сутрин“ адвокат Емануил Йорданов, бивш министър на вътрешните работи.
„Никой няма да се самосезира и никой няма да проучи дали е имало натиск от Антикорупционната комисия. Това показва практиката. В това дело няма нищо нормално. Обвиняемият трябва да нау чи в какво е обвинен и какви са доказателствата. В делото се говори за неизвестен депутат. Аз съм бил в парламента, знам, че има неизвестни депутати. Те стават все повече. В наказателното право е смешно да се говори за неизвестен депутат. Трябва да се каже името му, трябва да се каже какво е правил той, за да бъде включен в измислената организира престъпна група“, подчерта Йорданов.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Според адвокат Димитър Марковски първоначалните показания на Диан Иванов все още съществуват и са в сила.
„В момента Диан Иванов не е депозирал нови свидетелски показания, в които да обясни истината според него. Дори и да даде нови показания в друга посока, това не означава, че те ще бъдат приети за достоверни“, уточни той.
„Трябва да бъдат оценени всички доказателства, които са на масата дотук“, посочи Марковски.
„Смяната на подсъдността в София може да породи много тези. Това че делото е в Софийския градски съд, не е свързано с „дългите ръце“ на КПК. Имаше намеци в тази посока. Въпреки това, юридически е непрецизно делото да е в СГС без да е назовано кой е народният представител“, допълни адвокат Марковски.
Позицията на Софийския градски съд
По отношение на казуса „Варна“ председателят на Софийския градски съд Руси Алексиев излезе със становище. В него Алексиев уточнява, че съдията докладчик Стоян Михов е избран чрез модула за случаен електронен подбор в „Единната информационна система на съдилищата“ измежду четирима дежурни съдии.
Според Руси Алексиев графикът на съдиите не известен в институции извън Софийския градски съд.
„Ежедневните дежурства се определят по график, изготвен от зам.- председателя на СГС и ръководител на НО, няколко месеца преди съответната дата. Дългогодишна практика на ръководителите на НО на СГС е изготвеният график за дежурства да не бъде предоставян на никоя от страните. Нито на прокуратурата, нито на адвокати. Това е вътрешноорганизационна, а не публична информация. Съдът е институция, чийто персонален състав не е от значение за страните, когато го сезират по въпроси от неговата компетентност“, посочва ръководителят.
Относно решението на Софийския градски съд за задържане под стража на четиримата обвиняеми Алексиев подчертава, че по отношение на корупционни престъпления от 1 януари 2024 г. до 30 юни 2025 г. постъпилите искания са задържане са били общо 18, от които уважените са били 14, т.е. – 78%.
Пълното становище на Руси Алексиев е публикувано на сайта на Софийския градски съд.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK