От началото на 2003-та година КАТ ще използва нови технически средства за измерване на скоростта на моторните превозни средства.

Това съобщи министърът на вътрешните работи Георги Петканов. Според сигнали на граждани радарите, които се използват в момента, не са прецизни.

Мнението на депутати от опозицията е, че апаратите създават условия за корупция.

Новата техника ще бъде от типа на сега използваните радари, но с вградена памет и възможност всеки ден да се изтегля информация. Така според Петканов ще се ограничи възможността за спекулации от страна на патрулите. Ще бъдат въведени и технически средства, които да заснемат и да записват скоростта, датата, точния час и регистрационния номер.

"В момента скоростта се засича от радари българско производство. Те засичат на 300 метра и на 150 метра. Никой обаче не контролира на какво разстояние от ограничителния знак засичат полицаите. Няма такава разпоредба и в закона. Ако намалите точно преди знака това едва ли ще ви спаси от фиш, тъй като не знаете на какво разстояние е застанал полицая. Именно това положение, според чужденци и българи, глобявани по пътищата на страната, е легалният метод за рекет от страна на катаджиите", казва вътрешният министър Георги Петканов.