Един от културните символи на България, Боянската църква, запазила безценни стенописи от средновековието, е сред най-забележителните световни исторически и археологически богатства. На Възкресение, една невероятна история от Боянската църква, през погледа на  египетски копт, православен християнин.

Мина Мегала е уредник на Боянската църква. Той е археолог и е женен за българка. Те са у нас от 13 години. Мина е родом от Луксор. Сега е докторант по археология в НБУ.

Той разказа за своята религия и особеностите на египетското християнство. Там коптите не носят кръст, но на една годинка той се татуира на ръката им. А една от основните разлики в православното християнство и египетското е, че ние приемаме, че Христос има двойнствена природа – на човек и Бог. Докато в Египет коптите приемат, че той е само Бог.

Мина развежда екипа на bTV из Боянската църква, като ни потапя в едно отдавна отминало време. Коптът показа с невероятно възхищение едни от най-красивите и редки стенописи от 11., 12. и 13. век.

„Този храм е много известен. Аз знаех за него още преди да дойда в България. Църквата е под защитата на ЮНЕСКО. Едно от най-интересните неща е стенопис на св. Никола, изобразен като човек. Той е и най-старият в Европа. Има и свидетелства от Саудитска Арабия с изображение на арабин вътре – свети Аритис“, разказва Мина.

Снимка: bTV

В храма има 240 изображения. Църквата е един от културните символи на България и е включена през 1979 г. като културен паметник в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО под № 42. Филиал е на Националния исторически музей от 2003 г.