В 43-ия си сезон Бундеслигата имаше своя нов стар шампион - Байерн (Мюнхен). Баварците за поредна година демонстрираха, че са с класа над останалите отбори в първенството. Борбата за шампионската титла като че ли бе предрешена още след впечатляващия старт, а битката щеше да се води за вицешампионските лаври. Момчетата на Феликс Магат вкараха цели 11 попадения в първите 3 кръга, разпилявайки отборите на Борусия (Мьонхенгладбах) (3:0), Байер (Леверкузен) (5:2) и Херта (3:0). През целия сезон баварците не допуснаха да бъдат изместени от върха и триумфираха предсрочно с 20-ата си юбилейна и същевременно рекордна за Бундеслигата шампионска титла. Мюнхенци направиха нещо уникално, спечелвайки на 2 пъти за 2 поредни години титлата в първенството и Купата на Германия. Горчив хап за баварците беше единствено участието на европейска сцена, където Байерн претърпя фиаско срещу италианския Милан.
Приятната изненада на шампионата се оказа младият и перспективен тим на Хамбургер. Възпитаниците на Томас Дол зарадваха феновете на "АОЛ-Арена" с най-доброто си представяне от 2 десетилетия насам. Хамбургер почти през целия сезон заемаше втората позиция в подреждането, но липсата на опит му попречи да вземе сребърните медали в последния кръг срещу Вердер (1:2). Тимът от северния град победи на 2 пъти Байерн (Мюнхен), но като цяло не показа нужното постоянство за оспорване на Сребърната салатиера. Феновете в Хамбург имаха възможността да видят любимците си на международна сцена за пръв път от доста време. Амбициозната програма на старши-треньора Томас Дол и цялото клубно ръководство позволиха на тима да се докосне до големите отбори в Европа, след като през следващия сезон ще се състезава в турнира на Шампионската лига.
Друг претендент за Сребърната салатиера - Вердер (Бремен), също не показа нужното постоянство. Момчетата на Томас Шааф успяха да станат първи подгласници на шампиона Байерн след силен финален спринт. Големият коз за "бременските музиканти" носеше името Мирослав Клозе. Щурмовакът спечели убедително приза стрелец номер 1 на Бундеслигата, след като опъна мрежата цели 25 пъти.
"Зелените" се промъкнаха през иглени уши до 1 / 8 - финалите на Шампионската лига. В битка с италианския колос Ювентус Вердер беше на път да поднесе изненадата. Уникална вратарска грешка в последните минути на реванша хвърли Бремен в сълзи. Финалът на Бундеслигата обаче се оказа щастлив за "зелените", които се пребориха за място в групите на Шампионската лига в самия край на първенството.
Много по-горчив се оказа сезона за тима на Щутгарт. Амбициозната програма на ръководството на "мерцедесите" не рухна изведнъж. Тя изобщо не успя да просъществува. Италианският специалист Джовани Трапатони не оправда доверието на всички в Щутгарт. Наставникът изтъкваше търпението като основна добродетел, чрез която "швабите" ще израснат като голям тим.
Именно то обаче се изчерпа след поредица от неубедителни игри и италианецът, направил през миналия сезон Бенфика шампион, пое пътя към Апенините с наведена глава. Крайното класиране на "мерцедесите" на 9-а позиция разочарова. "Швабите" се простиха с амбициите си за европейска сцена и им остана надеждата за по-успешна следваща година.
Сезонът в Бундеслигата бе относително успешен за българите, подвизаващи се в германски отбори. Бившият халф на Волфсбург Мартин Петров напусна Бундеслигата в посока Мадрид, като премина в местния Атлетико. За сметка на това обаче към Димитър Бербатов и Мариян Христов се присъедини Чавдар Янков, който бе преотстъпен за една година на Хановер 96. Българският национал бе привлечен от "червените" с надеждата да запълни дупката в средата на терена и Янков остави добри впечетления сред феновете в Хановер по време на подготвителния период.
В началото на сезона обаче българинът имаше проблеми в сработването със съотборниците си. Първият му гол и възходът в играта му дойдоха в 4-ия кръг срещу Айнтрахт (Франкфурт). В този двубой обаче Чак получи неприятна контузия, която го направи популярен в цяла Германия и след това последва нов спад в играта му. Колебливото представяне на българина и разклатеният стол на треньора Евалд Линен оставяха Чак все по-често на резервната скамейка.
През зимната пауза Линен бе уволнен, а на негово място дойде Петер Нойрурер, който обяви, че ще разчита много на Янков, като тогава ръководството на Хановер удължи срока на сделката си със Славия за още една година. Играта на Чавдар започна постепенно да се стабилизира, тогава обаче дойде мачът на националния отбор срещу Македония и контузията на халфа, която го извади от терена за почти два месеца. В последните няколко кръга от Бундеслигата Янков показа стабилни игри, според коментари в германската преса той вече се е аклиматизирал, което дава добри надежди за представянето му в Германия догодина.
В последния сезон на Димитър Бербатов в Байер (Леверкузен) могат да се разграничат ясно два периода. В началото на сезона българинът бе точен в пет последнователни двубоя, като цяло обаче тимът от Леверкузен се представяше доста посредствено и спечели едва два от тези мачове. Започна да се говори за смяна на треньора Клаус Аугенталер и точно тогава дойдоха мачовете с българския ЦСКА, които се оказаха повратна точка в представянето на Бербатов. Срещу бившия си отбор българинът не показа истинските си качества, а загубата от българския шампион на "БайАрена" доведе и до уволнението на Аугенталер.
След отпадането от турнира за Купата на УЕФА Бербатов изпадна в дупка, като не успя да се разпише в 7 поредни двубоя. Краят на головата му суша дойде в мача срещу Херта (Берлин), където Бербо отбеляза единственото попадение, то обаче се оказа недостатъчно и "аспирините" загубиха с 1:2. Байер завърши полусезона на 12-о място и остана сериозно застрашен от изпадане, а поставената цел – място сред първите 5, изглеждаше утопична.
От 20-ия кръг до края на сезона обаче дойде времето на Бербатов, като в крайна сметка Байер се превърна в най-добрия отбор през пролетния полусезон, за 14 мача българинът се разписа 15 пъти и благодарение на това "аспирините" ще участват в турнира за Купата на УЕФА и догодина, завършвайки на пето място с три точки преднина преди шестия Херта. Бербатов пък записа личен рекорд през последния си сезон в Германия, като отбеляза 21 гола (при 20 миналата година) и даде 10 асистенции.
Третият българин, играещ в Бундеслигата – Мариян Христов, успя да се завърне в игра в 26-ия кръг на първенството срещу Хамбургер ШФ след 15-месечно отсъствие от терена поради контузия. Много голяма част от феновете на "вълците" бяха отписали българския халф, той обаче се превърна в приятната изненада в състава на Волфсбург, а треньорът Клаус Аугенталер го обяви за чудесно "ново попълнение". Завръщането на Мариян стабилизира значително играта в средата на терена за "вълците".
Въпреки това обаче Волфсбург не успя да си осигури участието в Бундеслигата догодина предварително и доведе нещата до драма в последния кръг на първенството. Срещу Волфсбург в пряк двубой за оставане в елита се изправи Кайзерслаутерн, в който Мариян Христов игра цели седем сезона и както той сам сподели, е оставил много приятели. В крайна сметка "вълците" постигнаха равенство 2:2, което означаваше, че те ще останат в Бундеслигата и изпратиха Кайзерслаутерн във втория ешалон на германския футбол.
ЦВЕТЕЛИНА КЕМАЛОВА, АЛЕКСАНДЪР ДИМИТРОВ