Срещаме ви с единствената жена ректор на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Човечен и сърцат артист, сериозен педагог, майка - така близки и колеги определят проф. Надежда Сейкова в книгата "Обич за Надежда, Надежда за обич".

Как НАТФИЗ отбеляза 90-годишния юбилей на проф. Надежда Сейкова?
Снимка: Редакторски екип

„Аз дойдох на 17 години в България. Бях абсолютно сам и в нея видях наистина нещо огромно. Нещо, което надгради у мен страшно много параметри, не само творчески, но и социални, емоционални и всякакви. Благодарен съм на тази велика жена, щастлив съм, че съдбата ме е срещнала с нея и дай Боже още дълги години живот да има, за да дава още на хората, защото тя може“, коментира Руслан Мъйнов.

Руслан Мъйнов
Снимка: Редакторски екип

 Професор Сейкова завършва Висшия институт по театрално изкуство през 1954 по специалностите „Режисура“ и „Актьорство“ в класовете на Боян Дановски и Стефан Сърчаджиев. Оттогава до днес отдава целия си живот на театралното изкуство в България.

„За да ги науча, освен обич е нужно и респект, и концентрация, и внимание към това, което преподавателят говори, и към речта му даже. И това е важно - как го говориш. С каква сила и какъв звук, с какъв темперамент и какво казваш“, сподели проф. Надежда Сейкова.

Надежда Сейкова
Снимка: Редакторски екип

„Бях строга, но се стремях да бъда справедлива. Не отминавах някаква грешка или нещо, което е неприятно. Трябваше да стане, за да го осмисли този, който е сгрешил. Моите и двамата родители са педагози и някак си това да помагаш другите да научат нещо, което ти знаеш е станало част от моята същност“, добави тя.

Станислав Семерджиев
Снимка: Редакторски екип

„Проф. Сейкова е легенда в областта на театъра в България. Това е човек, който е в областта на кинообразованието, може би единственият, който е преживял цялото кино и театрално образование в България. В този смисъл то няма как да не се превърне в легенда и в човек -  не само, на когото отдаваме почит, но и от когото да се учим“, коментира проф. Станислав Семерджиев, ректор на НАТФИЗ.