Ще бъде ли парализирана София на 14 май заради протест в градския транспорт? Очаква се автобусите, тролейбусите и трамваите да спрат. Какви са исканията на служителите и в кои часове няма да има транспорт?
Заявките са 12 точки утре да бъдат блокирани от служителите на градския транспорт и синдикатите.
Блокади ще има пред всички депа и автобусни гаражи в столицата. Това е пореден протест от началото на годината. По-рано бяха блокирани кръстовища, протест имаше и пред парламента.
„Заявлението, което сме изпратили към Столичната община и СДВР, е от 4:00 часа до 12:00 часа на обед, но това не означава, че ще се задоволим с този период. Ако няма договореност, ако няма покана от общината за продължаване на преговорите, за нови предложения за увеличаване на заплатите на работниците, можем да продължим и с дни“, коментира Иван Кирилов, председател на Федерация на транспортните работници „Подкрепа“.
По думите му целият наземен градски транспорт ще бъде спрян утре сутрин. Той посочи, че „Метрополитен“ утре сутрин може би ще работи за последно по време на протестите - следващият път ще спре да работи и метрото.
Иван Кирилов се извини на гражданите за причиненото неудобство, но заяви, че е необходимо увеличение на заплащането на работниците в транспорта.
Александър Шопов, председател на Федерация на транспортните синдикати към КНСБ, също се обяви за по-високи заплати.
„Ако някой си мисли, че недоволството ще стихне, това няма да стане. Следващата стъпка е ефективна стачка и тогава целият транспорт в София ще бъде спрян“, посочи Шопов.
По думите му увеличението от 100 лева е крайно недостатъчно на фона на всички цени, които растат. Исканията са за поне 400 лева увеличение на основните работни заплати на служителите.
От Столичната община отказват коментар по темата.
Още за протеста и исканията - чуйте във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK