Водачът в схемата на турнира в Токио Хуан Мартин дел Потро (Аржентина) премина във втория кръг, след като елиминира кипъреца Маркос Багдатис с 4:6, 6:4, 6:3. Мачът се игра под покрива на центъра "Ариаке колизеум" заради силния и непрекъснат дъжд.

Дел Потро се нуждаеше от малко над два часа, за да спечели мача след слабия първи сет. Във втория кръг той ще се изправи срещу сънародника си Карлос Берлок, който се справи с Пабло Куавас от Уругвай със 7:6 (4), 6:2.

Намиращият се на 7-о място в ранглистата Дел Потро се възползва от добрата си игра от линията за изпълнение на начален удар, както и от грешки на противника. Но в първия сет Багдатис направи пробив още в началния гейм и така поведе в резултата.

В началото на втория и двамата си размениха по един пробив до финалния гейм, когато Дел Потро проби началния удар на Багдатис с воле. Решителен се оказа осмия гейм на последния сет, когато аржентинецът успя да спечели пробив при четвъртата си възможност и поведе с 5:3. Иначе Багдатис направи 17 аса в мача, но те се оказаха недостатъчни.

Миналогодишният победител Кей Нишикори също отива напред в турнира, след като се спаси от отпадане от Юрген Мелцер и го елиминира след 6:7 (477), 7:5, 6:2. Австриецът Мелцер поведе с 5:2 във втория сет и имаше шанс да затвори мача, когато сервисът беше негов. Но при началните удари загуби концентрация и Нишикори успя да се измъкне под силните аплодисменти на публиката.

След изравняването на резултата във втората част, Нишикори нямаше проблеми в третата и спечели убедително с 6:2. Следващият му съперник е Фелисиано Лопес от Испания, който отстрани Тацума Ито от Япония с 4:6, 7:5, 6:3.

При добро време на открито Орасио Себайос от Аржентина елиминира Райън Харисън (САЩ) с 6:1, 4:6, 6:4. Словашкият лъки-лузър Лукаш Лацко пък надви Кевин Андерсън от Република Южна Африка с 6:4, 7:6 (2).