Елица Костова отстъпи изключително трудно на Мишел Ларшер де Брито с 6:4, 2:6, 6:7(3) в мача на първите ракети на България и Португалия от група "D" на първа група на Евро африканската зона на турнира по тенис "Фед къп" в Будапеща. В първия мач Изабелла Шиникова загуби от Мария Жозе Кьолер с 6:3, 1:6, 4:6. Така португалките поведоха с 2:0 победи и спечелиха мача.

Костова започна вихрено и поведе с 4:0 гейма. Последва мобилизация от страна на номер 125 в света Де Брито, която взе следващите три гейма. Костова стигна до сетбол при 5:3, но португалката се спаси. В десетия гейм 23-годишната българка поведе с 40:15. Това изнерви съперничката й, която хвърли ракетата си на корта. В крайна сметка Елица Костова затвори сета при четвъртата си възможност след аут на Де Брито. Във втората част португалката не без помощта на шанса поведе с 3:0. Костова върна пробива с гейм на нула за 2:3. За съжаление след това съперничката направи нов брейк. При 2:5 Костова сервираше за оставане в сета. Де Брито поведе с 40:15 и изравни частите при първата си възможност след печеливш удар от форхенд. В началото на третия сет двете тенисистки си размениха по един пробив. Българката продължи да играе чудесно и направи нов брейк за 3:2. Мишел Ларшер де Брито успя да го върне за 4:4. В десетия гейм имаше доста инфарктни моменти. Първо Елица поведе с 40:15, но португалката изравни и на два пъти имаше точки за завършване на мача. В първия случай Костова се справи с осмия си ас, а във втория съперничката изкара в аут. В крайна сметка българката изравни - 5:5. При 5:6 първата ракета на отбора отново сервираше за оставане в двубоя. Стигна се до тайбрек. В него Елица поведе с 2:1 точки, но смяната на полетата дойде при 2:4. При 6:2 португалката стигна до четири мачбола и реализира втория.

Снимка: БФТенис

Преди това в първата среща от двубоя Изабелла Шиникова загуби от Мария Жоао Кьолер след 6:3, 1:6, 4:6 за 2 часа игра. Българската тенисистка започна отлично и направи пробив за 2:1 гейма. До края на сета тя постигна още два и допусна един, за да спечели закономерно. Във втората част левичарката Кьолер успя да поведе с 5:0, преди Шиникова да вземе почетен гейм. Изабелла на два пъти повеждаше с пробив в решителната трета част, но съперничката й успяваше тутакси да го върне. Кьолер проби за 5:3 и вече сервираше за спечелване на срещата. Софиянката върна пробива, но веднага след това допусна нов и така мачът приключи.

В мача без значение на двойки за отбора ни излязоха Виктория Томова и Изабелла Шиникова и спечелиха почетна победа с 6:2, 7:5 срещу Барбара Луиш и Инес Мурта.

В сряда България почива, а в четвъртък от 11 часа българско време играе срещу състава на Турция.