„Надявам се всички задържани митничари „да се удавят”. Очакванията си по развитието на проведената миналата седмица полицейска акция на граничен пункт Капитан Андреево заяви в „Тази сутрин” шефът на Агенция „Митници” Ваньо Танов. Метафоричното обяснение на ситуацията той даде, след като се разсмя на вица за митничарите, които се давят, защото плуват, загребвайки.
Операцията изненада над 30 служители на граничен пункт Капитан Андреево миналата седмица по време на разпределяне на дневните рушвети в края на смяната. В последствие само осем от тях получиха обвинения.
След реализацията на акцията, подготвяна в продължение на три месеца, вътрешният министър Цветан Цветанов обяви пред bTV, че главното лице в митниците е държан в неведение за провеждането й. Въпреки завързаните си очи Танов благодари на МВР и изрази готовност да съдейства в борбата срещу корупцията, а днес сподели, че е щастлив от факта.
„Това значи, че ще се погледне на нещата много по-обективно. Един ръководител в някаква степен би се притеснявал това подобно нещо да се случи в неговото ведомство и може волю или невлю да повлияе”, каза Танов.
Той допълни, че щом правоохранителните органи следят корупцията от дълго време, те най-добре знаят докъде стигат размерите й. Шефът на митниците обаче започнал собствено дисциплинарно производство, за да изясни за себе си дали ръководният състав е стоял безучастно пред разпределянето на подкупите. И обеща, че всеки отговорен за това, което се случва, „ще си замине”.
Танов обясни още, че всяка стока, която влиза в страната се обработва в специална база данни. Някои от товарите се определят като рискови и затова се проверяват по-обстойно. Такъв е бил случаят и с комбайна, който пътувал от Латинска Америка и то през Холандия. Имало е всички предпоставки да попадне в рисковия профил, каза шефът на „Митниците”.
Нагледният урок по разкриване на корупция, който изнесоха службите на МВР, не притесни шефа на агенцията. Танов заяви: „Нямам никаква вина” и обясни, че за три години е освободил 1114 служители, голяма част от които „плували, загребвайки”.
Корупция на "Калотина" и "Свиленград"
Въпреки това, той призна, че на митническите пунктове „Калотина” и „Свиленград” има корупционни практики. На второто ГКПП дори има липса на служители, които могат да изпълняват повече от една функция. Танов обясни, че избирането на екипи за смените става на случаен принцип с теглене на номера чрез компютър. На 10 човека един може да работи на друго място. Някои от свиленградските митничари могат да стоят само на пиаца, но не и да боравят с компютър, разкри бившият шеф на ГДБОП.
Танов разкри, че голяма част от настоящите служители на агенцията не могат да минат теста за лоялност. Той даде за пример „Капитан Андреево”, където резултатите били трагични, тъй като нито един човек не успял да вземе препитването, което се състои от 120 въпроса. С течение на времето тези хора ще бъдат освободени, каза Танов. По принцип този тест не се прави на митничари, които вече работят, освен ако не искат да се издигат в служебното си положение. Той е предназначен за новопостъпващите, но и сред тях има много хора, които не успяват да покрият нужните 70% от въпросите.
Новият профил на Агенция "Митници"
Ваньо Танов каза още, че Агенция „Митници” вече има нов облик. Според него институцията постепенно се пълни с високоинтелигентни кадри, които са необходими за работа с новите технологии. По думите му вече не са нужни хора с основно образование, защото те не могат да се справят с модерните рентгени, поставени на някои от митниците.
„От началото на годината сме изпитали 5900 души, като от тях 118 са назначени на работа. Тези хора са най-добрите в държавата. Пресяването е огромно, тъй като минават през всички тестове, които са възможни. Просто на митниците им трябва нов профил и аз мисля, че вече са преобразени. Само случаи като този в Свиленград могат да опорочат всичко постигнато”, каза Танов.
Въпреки подбора, изкушенията остават големи, призна бившият шеф на ГДБОП. По думите му пропускането на един камион пълен с контрабандни цигари може да донесе на един митничар между 20 и 50 хил. евро, а началната заплата в структурата е 480 лв. Именно затова се налага допълнително премирене. През миналата година всеки служител, хванал подобен камион, е получавал между 3 и 5 хиляди лева допълнителни пари. Само така корупцията щяла да се намали до минимум, каза Танов.
Относно градските легенди за палатите на някои митничари, Танов каза, че няма правомощия да извършва проверки на имотите на своите служители. Ако има съмнения за нещо незаконно, пращаме сигнали до НАП, заяви шефът на Агенция „Митници”.
Ваньо Танов подкрепи идеята на правителството да изнесе някои от държавните агенции извън София. Ведомството, което той ръководи скоро ще се помещава в Русе, където самият Танов живее през последните 18 години. Според него с този ход на управляващите много млади хора ще могат да си намерят добра работа без да е нужно да се местят в София, където биха давали голяма част от заплатата си за наем.