„Делото „Октопод” не представлява интерес за Цветан Цветанов и за днешното управление”, заяви пред bTV вътрешният министър, като допълни, че повторният арест на Алексей Петров не предизвиква задоволство в него. Медиите били тези, които давали трибуна на процеса на фона и на други „важни за държавата” дела като „Килърите” и „Наглите”.

Оказа се, че вицепремиерът е прехвърлил тази страница от професионалния си живот, въпреки че видимо това по нищо не си пролича.

Снимка: Ладислав Цветков

Главният участник в процеса – Алексей Петров, бе многократно споменаван от вътрешния министър от момента на първото му задържане. Развитието около делото, което доведе до домашен арест, а след това и до пускане на свобода на Петров, накара Цветанов да го определи като „обществено опасен” през 2010-а.

На следващата година вътрешният министър използва властта си и развали тържеството на бившия съветник в ДАНС по повод 40-годишнината на полицейското училище в Пазарджик, чийто възпитаник е Петров. Екс баретата бе спрян на входа, за да може МВР да се разграничи от „тези, които са потъпкали пагона и уронвайки престижа на държавата, са преминали от другата страна на барикадата”.

Към лаконичния си коментар по темата Цветанов все пак добави похвала към прокуратурата и съда заради взетото в четвъртък решение Алексей Петров да бъде арестуван заради натиск върху свидетелите Пламен Устинов и Донка Митева за оттегляне на показанията им. 

Акция „Митница” пред „завързаните очи” на Ваньо Танов

Шумната операция „Митница”, която доведе до ареста на 32-ма служители на ГКПП Капитан Андреево, се оказа не толкова шумна в зараждането си. За нея били уведомени единствено премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Симеон Дянков.

Вицепремиерът дори бил помолен да не споделя намеренията на МВР с никой в собственото си ведомство. Обещание, което изпълнил, и с което шефът на Агенция „Митници” Ваньо Танов остана в пълен мрак по операцията до момента на реализирането й. Въпреки мъглата и незнанието си Танов благодари и засвидетелства решителност да се бори с корупцията.

„Имах си хас да не благодари на МВР”, коментира Цветанов, като отрече да има конфликт с шефа на митниците – всичко било въпрос на служебни задължения. Важен бил единствено постигнатият резултат, благодарение на който пътниците вече ще преминават необезпокоявани и нерекетирани през граничния пункт.

Вътрешният министър нямал списък с незаконно придобито имущество

След изнурителен труд в продължение на пет дни правителството окончателно прие спорния законопроект за конфискацията късно снощи. По време на дебатите основният проблем за опозицията бе, че текстовете могат да се използват за натиск на неудобни хора.

Възможна злоупотреба със закона и използването му като репресия обаче бяха отхвърлени като вариант от вътрешния министър Цветан Цветанов пред bTV. „Чисто политически нашите опоненти го използват като аргумент, практически няма как да се случи”, заяви вицепремиерът.

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Той за пореден път припомни, че приемането на текстовете е било изискване на ЕК и на евроатлантическите партньори на България и премиерът с право е отбелязал, че успешното приключване на работата в парламента е спасило правителството.

По време на течащия дебат – и в парламента, и в медиите, депутатите от опозицията неколкократно се притесниха, че новият закон може да съсипе всеки неудобен гражданин. Имало дори списъци, по които да започнат да се елиминират пречещите на властта след сигнали на „съвестни граждани”. Цветанов обаче гарантира: „Докато съм министър, не е логично да бъда този гражданин. Нямам никакъв списък и не съм се замислял по тази тема”.