Не съм спирал аз проекта за „Южен поток”, а изпълних решение на премиера Пламен Орешарски от 31 юли. Това обяви в „Тази сутрин” министърът на икономиката и енергетиката от служебното правителство Васил Щонов.
„Южен поток” е спрян от писмото на Орешарски към Министерски съвет. Аз изпълнявам това писмо като служебен министър. Това е нещо, което Драгомир Стойнев е трябвало да направи, но не го е направил”, коментира бившият министър.
Той обясни, че на 31 юли има писмо на Пламен Орешарски до Министерски съвет, в което се посочва, че във връзка с разпоредбите на ЕС се прекратява проектът „Южен поток” и се нарежда да се не правят повече усилия за сключване на договори.
„Това писмо на Пламен Орешарски е изпратено до целия Министерски съвет, а в Министерството на икономиката и енергетиката не е входирано. Аз не заех за това писмо до 11 август, когато влязох”, посочи бившият министър.
Той отговори на въпросите на бившия министър Драгомир Стойнев, според когото има писмо на Щонов до „Газпром” и отговорността за спирането на проекта е негова. „Нищо не се е случило по-различно от това, с което Драгомир Стойнев е запознат. Цялото объркване по проекта идва точно от действията на миналото редовно правителство на премиера Орешарски”, подчерта Щонов.
Бившият служебен министър каза, че е чел договорите за „Южен поток”. Той подчерта, че за подобен проект трябва да бъдат подписани няколко отделни споразумения. Частта за приходите е само проектодоговор за транзитните такси.
За писмото до „Газпром”, за което също Стойнев попита, Щонов посочи, че то е от 11 август и е едно към едно с писмото на Орешарски от 31 юли. Той отрече да има връзка между отпуснатите пари по оперативни програми на ЕС и спирането на „Южен поток”.
„Ако го нямаше писмото и „Южен поток”, договорът щеше да влезе в сила, а България щеше да е подложена на потенциалния риск да плати почти цялата сума – около 4 млрд. евро, от които половината поема „Газпром”, половината България”, каза още той.
За евентуалната печалба за България, той посочи, че тя е щяла да бъде много, много малка. „54 млн. евро на година е печалбата от транзитните такси за следващите 30 години, изчислени на база 8% възвръщаемост”. „Това е много малко за България от наша гледна точка”, коментира той и добави, че за Русия това е добре, тъй като ще плаща много по-ниски транзитни такси, отколкото сега получава Украйна.
Той изчисли, че при тези параметри на тръбата България е трябвало да получава шест пъти повече средства, отколкото в момента (100 млн. евро към Турция), или 600 млн.лв.
Според Щонов разковничето е в неразбирателството на ЕС с Русия по третия енергиен пакет. „Тъй като Русия и Европа не успяха да се разберат как да бъде в третия енергиен пакет, това означава, че проектът не може да бъде започнат 2015”, обясни той. „Нищо не е спряно. Просто е замразен”, допълни Щонов.
Гледайте целия разговор във видеото!