Към днешна дата нямаме един писмен текст, че „Южен поток” е прекратен, тръбите си стоят във Варна и Бургас, компанията продължава да си движи разрешителните. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на конференцията „Енергийна сигурност и енергийна инфраструктура в Югоизточна Европа”.

Борисов посочи, че страната ни е буфер между санкциите от Европейския съюз заради нарушаването на Третия либерализационен пакет от една страна и санкции от Русия заради неизпълнението на договорите, от друга страна.

Премиерът заяви и че за развитието на газопреносната мрежа са важни интерконекторните връзки с Румъния, Сърбия и Гърция. За конектора с Румъния той посочи, че се налага всичко да се прави наново, защото конекторът е бил направен некачествено.

Бойко Борисов изрази надежда в Гърция да бъде избрано стабилно правителство, в комуникация с което съвместните енергийни проекти да бъдат задвижени по-бързо.

„Европейската комисия вече си дава сметка, че системата на енергетиката в ЕС излиза на преден план и е не по-малък проблем от бежанската криза в Европа. Цените на горивата не дават възможност на големите компании да планират дългосрочните си инвестиции”, добави той.

От друга страна Борисов посочи, че за диверсификацията на газа страната ни разчита и за нея са важни също коридорите за газ от Азербайджан, Туркменистан, Иран като той очаква и се надява и „Набуко” да мине през страната ни.

Борисов посочи и проблемите в бранша като спомена дълговете на НЕК, които са вече над 3.7 млрд. лв. и са обвързани с междуфирмена задлъжнялост. Борисов заяви също, че е важен фактът, че три от седем приоритетни проекта на ЕК са свързани с България.

На форума присъства и заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович. „Фактът, че еврокомисарят Шефчович е толкова често в България, е показателен. България като географско положение, член на ЕС и НАТО и е на входната врата от Азия и Европа, ни прави много интересни във всяка област”, каза по този повод премиерът.

Тристранно споразумение между Русия, Украйна и Европейската комисия ще гарантира доставките на руски газ през Украйна, съобщи от своя страна зам.- председателят на ЕК. Очакванията са документът да бъде парафиран преди отоплителния сезон.

Русия и Украйна са декларирали политическа воля въпреки конфликта Европа да не остане на студено. Предстои подписването на споразумение до края на месеца.

А от търсенето на алтернатива България ще е сред големите печеливши, каза Шефчович. По думите му от една страна три от ключовите проекти са газовите връзки на България със съседните държави, а от друга - общият енергиен пазар ще доведе и до по-голяма конкуренция на пазара на енергия.

Има резерви за поевтиняването на тока

Премиерът Борисов засегна бегло темата за цената на тока за индустрията. По думите му обаче исканията на синдикатите и работодателите са напълно противоположни и правителството търси баланса.

Докато енергийният министър Теменужка Петкова върна топката за индустриалния ток към регулатора, шефът на НЕК видя резерви за поевтиняването му.

„Една от резервите, за която се сещам, е евентуално намаляване на цената на електрическата енергия, ако падне цената на природния газ”, каза изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев.

„Булгаргаз” вече поиска синьото гориво да поевтинее с над 14% от следващия месец. Решението на регулатора ще стане факт на 30 септември.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement