Носталгията на някои хора по комунизма е чалгата на българския преход. Не казахме обективната истина нито за Тодор Живков, нито за Сталин. Това е изходът от този неуспял преход, коментира депутатът от ГЕРБ Методи Андреев в предаването „Тази сутрин“.

„Преходът не е само от социализъм към капитализъм, трябваше да се промени манталитетът, мисленето на българския народ. Как са го постигнем, като не изучаваме обективно историята на комунизма и на фашизма“, коментира той.

Андреев, Петър Славов, Мартин Димитров и Вили Лилков от Реформаторския блок са вносители на предложения за промени на Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен, които да забранят поставяне на публични места символи и знаци, възхваляващи тази идеология.

Как да скъсаме с комунистическото минало, като сегашният главен прокурор Сотир Цацаров хвърли ръкавица точно по отношение на тази политика, попита Андреев и припомни, че на 22 декември Цацаров е внесъл искане в Конституционния съд (КС) за отмяна на поправки в Наказателния кодекс, с които отпадна давността на престъпленията, извършени по политически причини от лица, свързани с комунистическия режим след 9 септември 1944 г.

Това е политическо действие, а не поредния казус, който един главен прокурор може да внесе в КС, посочи депутатът.

Според Андреев България няма обективен прочит на символите. Например петолъчката, в исторически план, символизира много неща, но през Средновековието с нея са означавали екзакуторите, а червеното е символ на робството.

Докога тези символи ще съществуват по обществени сгради на различни места в България? Това е абсурдно!, каза Андреев.

Депутатът призна, че има неща, които не може да бъдат премахнати, но на тях трябва да бъде посочено, че са символи на режим, обявен за престъпен със закон. Там, където скулпторите може да бъдат демонтирани, „има музей на социалистическото изкуство, да отидат там, да си ги оставят и колкото искат, там да си ходят“.

Той даде пример с партийния дом, където „трябва да има надпис, че е била сградата на ЦК на БКП, управлявала в период, осъден като престъпен“.

Според него паметникът на Тодор Живков в центъра на Правец трябва да бъде премахнат. „Да сте виждали в Германия да има паметник на Хитлер или в Румъния на Чаушеско?“, попита той.

Помолен да коментира кръщаването на площад в Бяла Слатина на Цола Драгойчева, Андреев го определи като „обида към българската история“ и „чалгаджийско отношение към прехода – че всеки може да прави каквото си иска“.

Той припомни, че Драгойчева е осъдена е на смърт за атентата в „Св. Неделя“, участва активно в процеса срещу Трайчо Костов и Никола Петков и работи за превръщане на България в 16-та република на СССР.

По думите му Германия е силна, защото успява за кратко време да скъса с миналото си.

Ние сме първи по корупция, бедност и никой не гледа на нас сериозно като на равноправен член. Ние самите си направихме това положение. „Нито имаме памет, нито искаме да научим какво е било“, каза той и припомни приказката, че неразбраното минало има опасност да бъде повторено.

Как обаче хората приемат символите на комунизма, вижте в репортажа на Ирина Жерева от кръчмата „При Сталин“ в Хаджидимово: