Първата и основна грешка е, че на пенсионната система се гледа като на социална. Няма как една финансова система да се управлява по един лаишки начин. Всяка една банка, всяко едно застрахователно дружество или дружество за бързи кредити има система за събиране на своите вноски. Политиката на една финансова институция е не само раздаването, но и събирането, а у нас ги разделихме.

Този коментар направи бившият социален министър Минчо Коралски в студиото на „Тази сутрин”. Колегата му Иван Нейков допълни, че в продължение на повече от 10 години от 2002-3 г. насам се намаляват осигуровките с аргумента, че така се помага над бизнеса. Резултатът обаче е дефицит в НОИ и безработица над средната за ЕС.

„Няма как при най-ниска цена на труда, при най-ниски данъци и осигуровки в Европа, българският бизнес да се чувства застрашен”, подчерта Коралски във връзка с коментар в тази посока на шефа на КРИБ Кирил Домусчиев

Ексминистърът посочи, че всъщност осигуровките се плащат от обикновените хора, защото бизнесът ги калкулира в цената на изделието.

И той, и Нейков бяха категорични, че трябва да се проведе мащабна дискусия за пенсионната реформа, вместо да се хвърлят на посоки решения.

ТЕЛК е вреден

„Ако сега погледнем системата и всички свързани с това нещо, наречено ТЕЛК, ще видим, че няма нито един доволен – пациенти, лекари, осигурителна система, здравен министър. Стигнали сме до точка, от която не можем да продължаваме повече”, заяви Иван Нейков.

Той подчерта, че е нужен нов закон, който да отчита както медицинската експертиза, така и тази на работоспособността.

Коралски каза, че към момента ТЕЛК е ключ към всички системи, а трябва да има служби, които оценяват трудовата пригодност на човека съобразно конкретната дейност, с която иска да се занимава. „Универсалните оценки вредят най-вече на хората с увреждания”, заяви бившият министър, който сам се придвижва с инвалидна количка.