Проблемът с недостига на детски градини в София е в резултат на недалновидна политика, смята столичният кмет Йорданка Фандъкова. Над 44 детски градини са били заменени за апартаменти с решения на Общинския съвет още през 2003 г. Последният опит за замяна бил през 2006 г.
По повод обяснението на бившия кмет Стефан Софиянски, че тогава е имало спад на раждаемостта и не е имало необходимост от детски градини, Фандъкова каза, че това не оправдава изгубването на собственост над сградите.
Основните усилия на общината сега са насочени към строителството на нови детски градини и откриването на нови места. В момента се строят осем детски заведения, а се проектират 40, съобщи Фандъкова, след като 16 хиляди деца останаха извън детските заведения след първото класиране.
Кметът коментира и друг проблем за столичани - уличните настилки. След като големите софийски булеварди са били ремонтирани след тежката зима, започва реконструкцията на малките квартални улици. Вече има програма, която е зададена от районните кметове. Изпълнени около 20% от нея. Решаваното на проблема с настилките е цялостната реконструкция и преасфалтиране, заяви кметът на София.
Изграждат се и изцяло нови улици - булевардите "Черни връх", "Мария Луиза", "Бъкстон", продължението на Ломско шосе. Изграждат се и нови тротоари, велоалеи.
Средствата тази година обаче са насочени предимно към вътрешнокварталните улици. А запълнените дупки имат досиета. Ако в рамките на година една дупка отново се отвори, то тя се ремонтира за сметка на фирмата-изпълнител.
Досега са обхванати около 135 хиляди квадратни метра, предстои да бъдат ремонтирани още около 450 хиляди кв. м.
Догодина ще бъде изработена програма за преасфалтиране с нови методи, които са по-икономически изгодни.
Кметът коментира и проблема с бездомните кучета. Над 380 четириноги са заловени през април, от тях 9 са евтаназирани, включително четирите кучета от глутницата в „Малинова долина”, нападнала възрастен човек. Осиновени са 28 кучета. Фандъкова подчерта, че е разпоредила строг последващ контрол при осиновяване.
Над 40 хиляди души са се включили в инициативата на bTV „Да изчистим България за един ден” миналата година, а над 13 хиляди - в традиционното пролетно почистване на София, организирано от Столична община, обяви още столичният кмет. За предстоящото чистене на 12 май, организирано от bTV, са привлечени и фирми за извозване на едрогабаритен отпадък, той ще се извозва в депото във Враждабна. Клоните ще се мелят на място.
В рамките на четири дни отпадъците, събрани на 12 май, трябва да бъдат обработени. Столичани могат да звънят на тел. 9875555, за да подадат сигнал, ако боклукът не е извозен. Кметът призова да се почистват градинките и парковете, както и междублоковите пространства, а не да се чистят тавани и мазета. Столичани могат да правят това във всеки друг почивен ден.
„За мен основната цел е привличане на гражданите, за да има нетърпимост към замърсяването. Така че бих призовала да изчистим България за един ден, но да я пазим цяла година”, каза Фандъкова.