Първоначално хората обвиняват сезонните промени във времето. След това, през 2015 г., учените потвърждават това, от което мнозина се опасяват - инвазивно насекомо, вероятно дошло от Северна Америка
Капацитетът на горите на Европа намалява. Опустошавани от горски пожари и суши, едно от решението за опазването им е намаляване на сечта. Това води и до загуба на работни места