Инженери от Австралия и Китай са разработили устройство, наподобяващо гъба, което улавя вода директно от въздуха и я освобождава в съд за съхранение, използвайки само слънчевата енергия.
Устройството може да оперира както при ниска влажност, така и при ниска температура, сподели TechXplore.
Според д-р Дерек Хао от университета RMIT в Мелбърн изобретението се основава на естествено гъбестата структура на балсовото дърво, от което е направено устройството. Материалът абсорбира влага от атмосферата, когато капакът на съда е отворен, а когато е затворен под слънчевата светлина, водата се освобождава в съда.
Изследването, публикувано Journal of Cleaner Production, е било проведено в сътрудничество с пет китайски изследователски институции, ръководени от д-р Джунфенг Хоу от университета Zhejiang A&F.
Екипът е използвал изкуствен интелект за точно прогнозиране и оптимизиране на ефективността на устройството при различни условия на околната среда.
В лабораторни условия устройството е абсорбирало около 2 милилитра вода за всеки грам материал при 90% относителна влажност и е освободило почти цялата вода в рамките на 10 часа слънчева светлина.
„При тестове на открито, нашето устройство улови 2,5 милилитра вода за всеки грам материал за една нощ и освободи по-голямата част от нея през деня, постигайки ефективност на от 94%“, каза Хоу.
Употребата на естествени материали в устройството не само намалява разходите, но и подобрява неговата ефективност. Това позволява производство в големи количества и употреба в реални ситуации, като например събиране на вода в отдалечени или сухи райони.
Според учените ако се увеличи мащаба и устройството се оптимизира още, то би било подходящо и за ситуации на авария, като например след природни бедствия.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK