Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург поиска България да реформира нормативните си разпоредби, които предвиждат систематична изолация на излежаващите наказание "доживотен затвор". Съдиите се произнесоха в този смисъл по жалбите на Митко Харакчиев и Людвик Толумов - и двамата осъдени на доживотен затвор за въоръжен грабеж и убийства.
В решенията по двете дела европейските магистрати посочват, че макар изолацията на задържаните да бъде обоснована от съображения за сигурност, в конкретните два случая тази мярка не е основателна. Съдът смята, че трябва да отпадне "автоматизмът" на поставянето на задържаните в изолация, а нормативните промени е най-добре да бъдат направени по законодателен път.
Съдиите освен това обявиха България за виновна в нехуманно отношение заради произнесената срещу Харакчиев присъда "доживотен затвор без право на промяна". Според съдебния състав тази мярка лишава затворника от всякаква надежда за освобождение.
Съдът в Страсбург все пак признава, че Харакчиев може "поне формално" да се възползва от възможно намаляване на наказанието му по силата на реформа от 2012 г. Тя дава
възможност за президентска амнистия.
ЕСПЧ посочва, че за прилагането на решението му по това дело българските власти следва да реформира – за предпочитане със законодателни средства – правната рамка на затворническия режим на лица, осъдени на доживотен затвор без замяна. Заради неадресираното от властите – включително националните съдебни органи – „порочно законодателство”, българската държава трябва да изплати на Харакчиев и Толумов обезщетения в размер съответно 4000 евро и 3000 евро, както и общо 5600 евро разходи по делото.
Решението може да се обжалва пред Голямата камара на Съда.