Вашингтон потвърди, че 24 души са разменените затворници между Русия и някои западни страни, включително САЩ и Германия.

Защо е толкова голям броят им и защо размяната се случва сега – това са основните въпроси, които политологът Борис Пастухов си задава.

Според него размяната на затворници цели да помогне на един от кандидатите за президент на САЩ на задаващите се избори.

Повечето от затворниците и от двете страни са съдени заради шпионска дейност или участие в неправителствени организации. Единствено Вадим Красиков е осъден за убийство (повече подробности вижте надолу).

„Ако бях Доналд Тръмп, щях да кажа, че освобождаването на Красиков е признак на слабост - пуснали са убиец да се върне в Русия“, коментира Пастухов, цитиран от Ройтерс.

Сред освободените затворници са американските граждани Еван Гершкович, репортер на Wall Street Journal, и бившият американски морски пехотинец Пол Уилън.

„Защо са толкова много разменените затворници? По принцип за Кремъл е по-добре опозиционерите да са извън русия. Това е често срещана тактика. Кремъл се опитва да ги изгони. Навални, може би, беше изключението, въпреки че се опитаха и него да изгонят. Кремъл вярва, че има разграничение между опозиционери и емигранти. За тях щом веднъж си напуснал страната, вече не представляваш заплаха“, добави политологът Борис Пастухов.

Еван Гершкович

Американският журналист Еван Гершкович беше осъден на 16 години в наказателна колония със строг режим по-рано този месец по обвинения в шпионаж.

Еван Гершкович
Снимка: Reuters

Репортерът на Wall Street Journal (WSJ) беше арестуван миналия март, докато прави репортаж в град Екатеринбург, на около 1600 км (1000 мили) източно от Москва.

Прокурорите го обвиниха, че работи за Централното разузнавателно управление (ЦРУ), обвинения, които Гершкович, WSJ и правителството на САЩ отричат.

Това бележи първата присъда на американски журналист за шпионаж в Русия след края на Студената война преди повече от 30 години. След първоначалния си арест той е държан в прословутия московски затвор Лефортово.

Пол Уилън

54-годишният Пол Уилън беше осъден на 16 години затвор през 2020 г., след като беше арестуван в Москва по подозрение за шпионаж през 2018 г.

Бившият американски морски пехотинец е гражданин на четири държави - САЩ, Канада, Великобритания и Ирландия.

Пол Уилън
Снимка: Reuters

Неговият адвокат каза, че той е държан в затвор в района на Мордовия. След като е уволнен от армията през 2008 г. за лошо поведение, той става консултант по сигурността и започва да пътува неколкократно до Русия. През декември 2018 г. той е арестуван от руската агенция за държавна сигурност ФСБ, която твърди, че е бил „хванат в шпионаж“ в Москва. Семейството му винаги е отричало обвиненията.

Алсу Курмашева

В същия ден, в който Гершкович е осъден, руско-американската журналистка Алсу Курмашева е осъдена на шест години и половина в затвор със средна степен на сигурност след закрит процес.

Тя е редактор на татарско-башкирската служба на Радио Свободна Европа, което се финансира от правителството на САЩ.

Алсу Курмашева
Снимка: Reuters

Осъдена е за разпространение на невярна информация за руската армия. Съпругът ѝ Павел Буторин по-рано каза, че тя е била арестувана заради книга, публикувана миналата година, която е колекция от истории за руснаци, които се противопоставят на войната в Украйна.

Курмашева има американско и руско гражданство и е живяла в Прага със съпруга си и двете си дъщери. Тя беше задържана през юни 2023 г., след като е посетила майка си в Русия.

Владимир Кара-Мурза

Владимир Кара-Мурза е виден руски дисидент и един от най-ярките противници на режима на Путин, както и открит критик на войната в Украйна и вътрешните репресии срещу инакомислещите в Русия.

През 2023 г. 42-годишният беше осъден на 25 години затвор за разпространение на „фалшива“ информация за руската армия и за това, че е свързан с „нежелана организация“.

Владимир Кара-Мурза
Снимка: Reuters

Кара-Мурза е бивш журналист и политик. Той отхвърли всички обвинения. Британско-руският гражданин е излежавал присъдата си в затворническа колония в Сибир, където съпругата му каза, че е развил неврологично заболяване в резултат на отравяне.

Иля Яшин

Един от най-известните опозиционери в Русия Иля Яшин беше осъден на затвор през 2022 г. за „разпространение на фалшиви новини“ за армията на страната.

Той беше арестуван, след като осъди заподозрени руски военни престъпления в Буча.

След смъртта на бившия опозиционен лидер Алексей Навални в затвора, Яшин каза, че се страхува за живота си. По-рано той обвини президента Владимир Путин, че е „полудял от властта“ в поредица от писма от затвора в западната област Смоленск, където е държан.