Телескопът „Джеймс Уеб“ направи още едно зашеметяващо откритие - този път на огромна планета, на която потенциално може да има живот, според множество космически агенции, пише ABC news. 

Астрономите са заснели „убедителни доказателства“ за планета с маса около 100 пъти по-голяма от тази на Земята, която обикаля около млада звезда червено джудже на разстояние 34 светлинни години, наречена TWA 7 или CE Antilae.

Според НАСА планетата е открита от космическия телескоп „Джеймс Уеб“ - най-мощният телескоп, пускан някога в Космоса.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Първоначалният анализ показва, че обектът може да е млада, студена планета с температура близо 48 градуса, заявиха от НАСА. Животът може да расте и да се възпроизвежда при температура от около - 15 градуса до 121 градуса по, твърдят учените.

Международен екип от астрономи забеляза слаб инфрачервен източник в диска от отломки около звездата, на разстояние около 50 пъти по-голямо от разстоянието между Земята и Слънцето, казаха от НАСА.

Снимка: Личен архив на Милен Минев

Ако това се потвърди, за първи път телескопът „Джеймс Уеб“ ще заснеме директно изображение, което е довело до откриването на планета, а не до гравитационна леща - техника, основана на общата теория на относителността на Алберт Айнщайн, твърдят астрономите.

Според космическата агенция откритието би съвпаднало с очакваното положение на планета и би обяснило ключови характеристики на планетите, наблюдавани в диска с отломки. Източникът на инфрачервена светлина се намира в рамките на три пръстена от прах около TWA 7.

Дискът от отломки, заобикалящ TWA 7, е един от най-младите известни досега дискове от отломки, според статия, публикувана миналата седмица в Nature.

„Наблюденията ни разкриват силен кандидат за планета, оформяща структурата на диска от отломки на TWA 7, а позицията ѝ е точно там, където очаквахме да открием планета с такава маса“, казва в изявление Ан-Мари Лагранж, изследовател в Обсерваторията на Париж-ПСЛ и Университета Гренобъл Алп във Франция и водещ автор на статията.

Откритието е „вълнуваща крачка напред в разбирането ни за планетарните системи“, казва в изявление съавторът Матилд Малин, асистент в университета „Джон Хопкинс“ и в Научния институт за космически телескопи в Балтимор.

То подчертава способността на телескопа „Уеб“да изследва невиждани досега планети с ниска маса около близки звезди, според НАСА.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK