Въпреки деветгодишното си прекъсване и появата на нови фолклорни фестивали в цялата страна Съборът „Рожен” остава като най-притегателният и най-мащабният фолклорен форум в България. 7565 са участниците, които ще се изявят във Фолклорния конкурс. Те идват от всички фолклорни области на България, предаде кореспондентът на bTV в региона.
Поради големия брой заявки ще се наложи поставянето на четвърта сцена, както и удължаване времетраенето на конкурса, съобщиха организаторите.
На Роженските поляни тази година ще се надпяват 315 певчески групи и 25 ансамбъла. За сравнение – през 2000 г. те са били 150, през 2006 г. – 220. Значително по-голям е и броят на танцовите състави. Тази година те ще са 110, докато през 2000 г. са били 15, а през 2006 г. – 20 на брой.
261 индивидуални изпълнители ще представят песни от различни фолклорни области на България. Към тях се прибавят и 30 дуетни изпълнения. 12 оркестъра са заявили желание за участие в конкурса.
30 са обичаите, чиято сценична възстановка ще припомни богатството на традиционната ни култура. На четирите сцени ще се представят групи от 306 народни читалища – най-старите културно-просветни институции, които са опазили до наши дни обичаите, традициите и духовните ценности на българския народ, 94 са формациите от детски градини, училища, пенсионерски клубове, организации на хора с увреждания.
Най-малкият участник на сцена тази година ще бъде Стоян Стоянов – на 2 години и 6 месеца. Той ще вземе участие в обичая „Жътва”, последен ден от жътвата, когато е отплатата на стопаните за свършената работа. Представя го Народно читалище „Васил Левски-2009” – с. Българин, община Харманли.
Сред най-възрастните участници ще бъдат 86-годишният гайдар Илия Кадиев и 82-годишният му колега Стою Чонгаров от оркестър „100 каба гайди”, които редом с оркестър „101 каба гайди” и още стотици други гайдари, и тази година ще огласят Роженските поляни, за да се възроди т.нар. „Чудо на Рожен”.
Над 8100 ще бъдат общо участниците на сцените – от конкурса и концертите, с 2 100 повече от 2000 и 2006 г. Те ще демонстрират таланта и възможностите на българското песенно и танцово изкуство, чиито корени са в неизчерпаемия роден фолклор.
Фолклорният конкурс „Рожен” ще се проведе в трите дни на Събора на народното творчество и животновъдството „Рожен” от 17 до 19 юли. Програмата за него можете да намерите тук.