Ден след големите промени и отпадането на проверката на фактите в социалната мрежа Мeta, как новите правила ще се отразят на потребителите? 

Начинът за контрол раздели експерти и създатели на съдържание.
Алекс Донев събра противоположните мнения.

„Повече контрол в изказването на мнения в интернет е абсурдно и трябва да приключи веднъж завинаги“, смята Илия Тенев, създател на съдържание.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Европейската мрежа за стандарти за проверка на фактите остро възрази срещу тези обявени промени“, обяви Иван Радев от factcheck.bg

Проверката на фактите досега се прави от независими платформи. Когато се установи невярно съдържание или дезинформация, те маркират това.

 

„Много е важно на първо място да се прави разлика между модерация – свалянето на постове, заради нарушение на различни стандарти на социалните мрежи и проверката на фактите“, уточнява Иван Радев от factcheck.bg.

„Така наречените независими факт-чекъри не са независими. Те са абсолютно зависими. Зависими ги прави на първо място това, че получават финансиране“, смята създателят на съдържание Илия Тенев.

Големите онлайн платформи са задължени по силата на европейските актове да взимат мерки по проверка на информацията, за да не стават разпространители на дезинформация.

„В момента това, което прави Мeta, е да обучава алгоритми, свързани с машинно обучение и изкуствен интелект, да разпознават дадено съдържание и да го цензурират автоматично“, коментира експертът по киберсигурност Спас Иванов.

А дали и кога промените ще застигнат и България, предстои да разберем.

Европейският съюз първи в света прие законодателство за цифровите услуги, което да пази потребителите от дезинформация.

Поне на теория, би трябвало цифровите платформи, които предлагат услуги на територията на Съюза, да се съобразяват с европейското законодателство.

А противоречие има, щом някоя платформа не проверява фактите.

Брюксел днес уточнява, че докато новата политика не засяга Европа, Съюзът ще продължи да проверява съдържанието във Фейсбук и Инстаграм, чрез

проверителите на факти, т.е. европейските потребители ще са защитени.
Но идва нов въпрос – как, след като те също имат достъп от съдържанието, разпространявано в Съединените щати, където вече проверки няма да има.

По материала работиха Алекс Донев и Десислава Минчева.

Вижте и коментара на експерта но киберсигурност Любомир Тулев:

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK