Европейската комисия е връчила на всяка страна-членка на ЕС документ, в който се описват последиците, които би имало за дадената държава евентуално налагане на по-тежки търговски и финансови санкции на Русия заради действията й в Украйна, предаде Ройтерс.
За да избегне изтичане на поверителната информация, Комисията е информирала всяка страна само за рисковете, които тя би понесла, без да споделя пълните подробности с всички 28 членки. Индивидуалните оценки на последиците са били връчени поотделно в пликове от кафява непрозрачна хартия на постоянните представители на страните от ЕС на среща в Брюксел, допълва агенцията.
В документите се разглеждат няколко категории санкции в области като енергетика, финанси и търговия, и се описват последиците, които налагането на по-тежки санкции би имало върху двустранните икономически отношения между Русия и съответната страна.
"Важното е, че мерките са балансирани. Не може да имаме ситуацията, при която санкциите да окажат тежко въздействие на една страна членка или на две-три страни членки. Ако ще има последици от това, те трябва да са споделени", посочи дипломат от ЕС.
Страните имат срок до 22 април да отговорят на Европейската комисия, която след това ще изготви пакета санкции. Целта е да има консенсус до следващата седмица, за да могат лидерите на ЕС да вземат решение ако ситуацията в Украйна се влоши.
Кой ще го отнесе?
Сред страните, които имат най-големи поводи за опасения от такава стъпка е Германия, която получава около една трета от петрола и природния си газ от Русия и изнася голям обем промишлени стоки в Москва.
Освен въздействието на такива санкции върху германската икономика, Русия вероятно ще отвърне със свои наказателни мерки, което би усилило удара от последиците.
Същото важи за други страни с близки връзки с Русия, сред които са Италия, Австрия, Кипър и Гърция, поради което постигането на консенсус сред всички страни от ЕС ще се окаже трудно, отбелязва Ройтерс.
Български политици от различни партии също нееднократно са заявявали, че страната ни е почти напълно зависима от Русия в областта на енергетиката и отбраната.
На нея разчита и туристическият бранш – руснаците и украинците са сред най-честите посетители на Черноморието даже и по време на кризата