Увеличаването на космическите боклуци, които от десетилетия се натрупват в околоземната орбита, застрашава космическите полети и изкуствените спътници, които използваме за метеорологични прогнози, въздухоплаване и комуникациите, предадоха световните агенции.
Към момента над 750 хил. фрагмента с размер над 1 см орбитират около нашата планета и всеки от тях може да нанесе сериозни повреди на спътник и дори да го унищожи.
Такива инциденти не липсват – миналата година космически отпадък удари слънчевия панел на европейския „Сентинел 1А”, като остави 40-сантиметрова дупка. Боклукът е бил с размери едва няколко милиметра.
Световните корпорации ще търсят решение на този проблеми, тъй като в следващите години се очаква изстрелването на още няколко спътника, както и вече има планове за изпращане на туристически кораби в Космоса. Наличието на толкова много боклуци е много опасно за космическата програма.
Според генералния директор на Европейската космическа агенция Ян Вьорнер спътниците, планирани от частни компании, са с максимална орбитална продължителност на живота 25 години. След това те ще бъдат изведени в т.нар. гробищна орбита около планетата ни или върнати на Земята.
Ако тези спътници бъдат ударени от други отломки, те ще раздробят в Космоса и околоземните орбити ще бъдат неизползваеми от следващите покуления.