Над 2000 сирийски бежанци са преминали сръбско-унгарската граница през днешния ден и продължават пътя си към Германия. Това обявиха властите в Будапеща и го отчетоха като антирекорд.
Керванът от хора, бягащи от сирийската война и зверствата на „Ислямска държава”, не спира. Всеки ден в Македония влизат по 3000 души. През регистрационните центрове в Сърбия се вият огромни опашки видяха специалните пратеници на bTV.
От събота през нощта до днес сутринта през Прешево на границата с Македония са преминали над 10 000 бежанци, показват данните на ООН. От днес сръбските власти чувствително засилиха присъствието си в пограничния район.
По улиците на Прешево и съседните села екипът ни срещна представители и на полицията, и на армията. А достъпът на журналистите до лагера край границата и приемателния център в града е силно ограничен. Екипът ни днес все пак успя да влезе зад оградата.
Преминаването през тази плъзгаща врата е заветната цел за всеки бежанец в Прешево. Пропуснат ли ги, пътят им към Европа продължава. Стотици сирийци и иракчани чакат на опашката с часове под силното слънце.
Тръгнали са на път с последното, което им е останало. И често всичко се побира в една чанта. В лагера спят в палатки или направо под открито небе. Веднъж дневно срещу купони от Червения кръст получават храна, вода и други принадлежности.
Според представители на приемателния център процедурата за регистрация на бежанците е облекчена и максимално бърза. По думите им за да обработят документите, им трябва едно денонощие. През това време регистрират между 1500 и 2000 имигранти.
Междувременно властите в Унгария съобщиха, че няма опасност от разпространение на епидемия в страната заради наплива от имигранти. Първите 2000 сирийски бежанци пристигнали по дългия път от Гърция, през Македония и Сърбия вече са на територията на страната. Малцина обаче имат намерение да останат. Целта на почти всички е Германия.
Керванът от хора не спира. По неофициалната бежанска магистрала на Балканите в момента има близо 7000 души. Други са още в началото на трасето, в Турция.
Всички те се състезават само с един съперник – студът. Дойде ли зимата, бежанският сезон ще приключи. Затова сирийците не ги е страх да се хвърлят в Средиземно море с дори пеленачетата си, за да стигнат до Гърция.
Увеличават ли се рисковете за България?
Според анализаторите в момента бежанците използват така наречения „Западнобалкански маршрут” в частта му Гърция, Македония, Сърбия и Унгария. Основните цели в повечето случаи са Германия, Великобритания и Франция.
Според последните данни на „Фронтекс” само през юли в Европа през гръцката граница са влезли близо 50 хиляди души. А от началото на годината броят на хората открити по външните граници на страната е над 130 хиляди - 5 пъти повече спрямо миналата година.
Всеки месец европейската агенция за управление на външните граници на съюза отчита рекорден брой бежанци от Близкия Изток и Африка. За юли мъжете, жените и децата, потърсили спасение на стария континент, са близо 110 хиляди – три пъти повече отколкото миналата година по същото време. Най-много са сирийците.
„Повече от половината население на Сирия, значи ако е 23 милиона - повече от 11 милиона е вече навън. А дали ще бъде спрян процесът това е всичко в ръцете на Америка и висшите държави”, коментира Мохамед Салямад от Организация „Свободна Сирия”.
До края на годината Германия очаква над 800 хиляди бежанци. Все още остава химера общата европейска политика, която да позволи справедливо разселване на хората и интеграцията им.
„В различни европейски държави ние виждаме различни интереси и тука за мен е изключително важно да се прояви воля и да се изоставят интересите на отделните държави и да се търси общото, тъй като в крайна сметка Европа е тази дестинация, Европа е целта”, заяви Йордан Божилов от Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана към БАН.
Според външния министър Даниел Митов опасността миграционната вълна да се насочи към България е минимална.
За много бежанци България е само междинна спирка. Сирийският скулптор Ясер Аломари обаче е решил да остави следа след себе си у нас.
„Сирийската общност тук ме окуражиха да направя проектите и да предложим този паметник на България, на българския народ тук като символ на благодарност за това как страната приема сирийците и им помага”, обясни скулпторът.
Паметникът е вдъхновен от музиката на Панчо Владигеров и ще бъде финансиран от сирийската общност, а Ясер до дни ще продължи пътя си към Западна Европа.
Жива сила и военна техника на границата
Днес пък Българската армия разположи жива сила и военна техника на граничните ни пунктове с Македония. Според БГНЕС демонстративното разполагане на техника е превантивна мярка срещу бежанската вълна, заливаща западната ни съседка.
Преминаващите през границата на Гюешево край Кюстендил, днес бяха изненадани от струпаната техника. Но и доволни, че бежанците може да подминат България, видяха кореспондентите на bTV в региона.
Военните са от формирование 26400-Благоевград. Те са се разположили на метри преди граничния пункт „Гюешево” на българо-македонската граница над Кюстендил. Частта е докарала десетина войници и джип „Хамър”, върху който има картечар с лека картечница. Малко над „Хамъра” до пътя, водещ към Македония, са поставени и шипове за спиране на автомобили.
Според военните 25 души и техника са достатъчни за опазването на западната ни граница. „В зависимост от обстановката, в зависимост от нашите необходимости, този състав, който е определен за участие, техниката, която е определена за участие, ще отговаря на обстановката и на нашите необходимости”, обясни генерал-лейтенант Константин Попов, зам.- нач. на отбраната.
И няма да тежат на бюджета, защото действията са в бюджета за бойна подготовка.