Прозорците са важна връзка между затворените пространства и външната среда. Също така служат като основни входни точки за вредни електромагнитни вълни.
Светлината е само малка част от електромагнитния спектър, който присъства в ежедневния ни живот.
Той се състои от радиовълново и микровълново лъчение, инфрачервена, видима и ултравиолетова светлина, рентгеново лъчение и гама лъчи.
Повече за електромагнитния спектър вижте във видеото:
За да може да се контролира преминаването и разпръскването на лъчите, се изискват различни материални системи и устройства.
Поради тази причина прозорци, способни да пропускат видимата светлина, но да блокират вредната част от електромагнитният спектър, стават все по-нужни.
В ново изследване, публикувано в Light: Science & Applications, екип от учени, воден от професор Дзяци Джу, представя иновативен „мултиспектрален смарт прозорец“, способен да регулира видимата светлина и да блокира микровълновите сигнали с помощта на електричество.
Учените постигат прецизен контрол върху пропускливостта и разсейването на електромагнитните вълни. Ефективното микровълново екраниране е постигнато чрез оптимизирането на дебелината на покритието, намалявайки потенциалните рискове за здравето, породени от възхода на 5G мрежите, сподели TechXplore.
При сравнение на съществуващите електронно управлявани смарт прозорци и прозрачни структури за микровълново екраниране с прозорците представени се демонстрират значителни предимства в пет измерения, някои от които са:
- време за реакция,
- диапазон за регулиране на пропускливостта,
- замъгляването,
- консумацията на електричество.
В обобщение, проучването представя нова мултиспектрална технология за смарт прозорците, предназначена да смекчи електромагнитното замърсяване, като същевременно динамично регулира входящата слънчева светлина чрез преходи между прозрачни, абсорбиращи и замъглени състояния.
Освен това, чрез оптимизиране на дебелината на прозрачния проводим филм, електромагнитно екраниране значително се подобрява. Същевременно се минимизира въздействието върху оптичната прозрачност.
Това изследване предоставя полезен опит за координиране на дизайна и оптимизирането на интелигентни прозорци за управление както на слънчевия спектър, така и на микровълновия спектър.