С повишаващите се глобални температури и все по-горещите лета употребата на електричество за климатизация е все по-голяма.
Към решението на проблема би могло да се включи всяко предложение, дори и да се намали температурите само с един градус. Едно решение е именно структура, която ни е вече добре позната.
Екип от приложни физици в Колумбийския университет, работещ с колега от гимназията Хенри М. Гън и друг от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, откриха, че използването на зигзаговидна фасада съставена от улеи, успоредни на земята и един на друг, може пасивно да охлажда сгради.
При тестовете в изследването, публикувано в списание Nexus, тази структура е поставена върху малък модел на сграда за да се провери нейната ефективност.
Резултатите са били, че температурата на стените се понижава благодарение на този вече познат метод в естетическото строителство.
Предишни изследвания показват, че покриването на покривите на сградите с радиационно охлаждащи материали може да намали количеството топлина, което преминава, с до 20%.
Това е така, защото те са направени по начин, който да отразява слънчевата светлина. Повече за радиационните охлаждащи материали може да прочетете тук.
Такива материали се оказват не особено полезни, когато става дума за прилагането им върху вертикалните стени на сградите поради ъглите, под които може да пада светлината и поради топлината, която се отделя при нагряването на земята, пише TechXplore.
Изследователският екип е преодолял проблема чрез използване на зигзаговиден дизайн.
Такава структура обикновено се използва между плоски парчета картон, за да направи структурата по-здрава. Това се оказва ефективно, като по този начин може да се спести енергия за климатизация.
Учените отбелязаха, че стените на сградите абсорбират топлина, което е чудесно през зимата, но е проблемно през лятото, особено с повишаващите се температури.
Топлината може да идва както от слънцето, така и от околностите на сградата.
За да отчетат и двата източника на топлина, изследователите са приложили именно този зигзаговиден метод, като са покрили горната и долната страна с различни материали.
Тези, които са обърнати нагоре към слънцето, са покрити с емисионен материал, докато тези, обърнати надолу, имат рефлективно покритие.
За тестовете моделът е бил поставен навън на слънце. В близост до него подобен модел е бил поставен със стандартна фасада.
При периодична проверка на температурите и на двата модела, учените са установили, че средната разлика между двете е 2,3°. А най-висока разлика от 3,1° е постигната именно в най-горещата част от деня.
Те предполагат, че техният дизайн може да се разрасне и да се комерсиализира. Ако успешно се комерсиализира, методът би могъл да спести немалко разходи за електричество, въпреки малките температурни разлики които предлага.